Pro změnu starosty zvedlo ruku pět z devíti pouzdřanských zastupitelů, tedy potřebná většina. Situace se tak opakovala ve stejném sledu jako při únorovém odvolání Šmardy. Tentokrát však v jeho prospěch. Rozhodující hlas měl Petr Hochmann. „Je pravda, že jsem v únoru hlasoval jinak, ale za tu dobu jsem změnil názor. Nestalo se tak ale určitě proto, že by mi někdo sliboval post místostarosty. O to nestojím," obhajoval svoje rozhodnutí Hochmann z kandidátky Pouzdřany volby 2014.

Nyní již bývalá starostka Vítězslava Kukáková si však stojí za tvrzením, že za své krátké působení nebyl důvod k jejímu odvolání. „Nikdo mi nic předem neřekl. Překvapilo mě to. Ptala jsem se na důvody mého odvolání, ale dostalo se mi odpovědi, že nemají povinnost mi je sdělovat," neskrývala údiv Kukáková.

O tom, že by opustila také své zastupitelské místo, navzdory rozčarování neuvažuje. „Za tu krátkou dobu jsem měla možnost nahlédnout do politiky obce zase o něco více. Navrhla jsem různá úsporná opatření, dělala jsem mezi obyvateli ankety. Měla jsem odhodlání, abychom začali něco dělat. Utíkat teď není žádné řešení. Rozhodně to neberu jako svoji prohru," nechala se slyšet žena.

Jako v Kocourkově

Staronový starosta Šmarda zvažoval, zda se do čela obce, kde působil od voleb v roce 2014, vrátit. „Popravdě jsem neměl valné chutě se vracet, ale nakonec jsem se rozhodl 
i kvůli některým pracovníkům úřadu, na kterých mi záleží. Už to u nás vypadá trochu jako v Kocourkově. Byl bych rád, kdyby už všechno bylo 
v pořádku a konečně jsme zase jako obec fungovali," vyjádřil se Šmarda.

Jaké další kroky podnikne, zatím neví. „Jsem zpátky zatím jenom pár dní, takže se rozkoukávám. Dívám se, co se udělalo či neudělalo a na co mohu navázat," přemýšlel muž, jehož návrat někteří tamní obyvatelé přivítali.

Krok si pochvalovala například Anna Zálešáková. „Sama jsem pro pana Šmardu hlasovala při volbách. Jsem spokojená, že je zpět ve funkci, protože ji vykonával dobře a ke všem byl milý. Takový by starosta podle mě měl být. Paní Kukáková neměla takové zkušenosti. Za pana Šmardy všechno fungovalo líp," stojí si za svým Zálešáková.

Změna v Pouzdřanech se zařadila do již početného zástupu podobných kroků na mnoha jiných místech Břeclavska. Například pouhé dva týdny vydržel v křesle starosty Novosedel Milan Masařík. Nahradil tehdy odvolaného Františka Trefilíka, v současnosti je tamním již třetím starostou v tomto volebním období Adam Hrůza. Ke změnám došlo i ve Velkých Pavlovicích, Kobylí či Dolních Věstonicích.