Zoufalým kouskům řidičů, kteří ve chvílích nouze neváhají ponechat auto třeba na trávníku nebo chodníku, snad v Hustopečích odzvoní. Dlouhodobý problém s parkováním by měla zčásti vyřešit odstavná zóna pro dvě stovky aut u sportovního areálu.

„Teď je to hrůza. Když je nějaká sportovní akce, nedá se vůbec zaparkovat. Nedávno jsem si kvůli tomu i odřela spodek auta, protože jsem musela zaparkovat na obrubníku,“ postěžovala si například Ivana Tomková, která bydlí kousek od hustopečské sportovní haly.

Nové parkoviště, které spolkne zhruba čtyři miliony korun, vyroste nedaleko od ní. Právě kolem sportovišť totiž řeší městská policie nejvíce dopravních přestupků. Zdejší obyvatelé zase mnohdy minuty krouží, aby našli místo pro zaparkování. „Jelikož jsme začali se stavebními pracemi zhruba před měsícem, počítám, že hotovo by mělo být do konce roku,“ odhaduje místostarosta Hustopečí Libor Sadílek.

Zbrusu novou odstavnou zónu budou moci využívat návštěvníci sportovní haly, fotbalového a hokejbalového stadionu nebo krytého a venkovního bazénu. Vůbec první větší zatěžkávací zkouškou projde již v lednu, kdy se koná Hustopečské skákání. To tradičně naláká do města stovky fanoušků atletiky.

Lidé, kteří bydlí v těsné blízkosti sportovního centra ale zkrátka nepřijdou. Dostanou totiž od města parkovací kartu zdarma. Ostatní, kteří zde nemají trvalé bydliště, budou muset za parkování platit. „Platit se bude pět korun za třicet minut, tedy stejně jako v ostatních částech města. Tyto peníze budou složit k údržbě a provozu zóny. Ostatně, peníze z parkovacích automatů jsme využili i pro výstavbu tohoto nového parkoviště,“ uvedl Sadílek.

Díky dvoustovce parkovacích míst si bude moci oddechnout také městská policie. Téměř denně se totiž na těchto místech potýká s neukázněnými řidiči. Ti ohrožují sebe i kolemjdoucí. Strážníci kvůli tomu dokonce nejednou řešili dopravní nehodu.

„V podstatě nám to vyřeší problémy u zdejších sportovišť. Nyní všechna auta stojí na krajnicích nebo trávnících. Řada lidí si na to dlouhodobě stěžuje. Rozhodnutí radnice vnímám pozitivně, protože už se tady nebudou opakovat takové dopravní kalamity,“ pochvaloval si vedoucí městské policie v Hustopečích Robert Novák.

V souvislosti s novou parkovací plochou představí hustopečští radní i jednu novinku. U sportovního areálu se totiž bude využívat trojice parkovacích automatů na solární pohon. Město by mělo v nejbližších dnech vypsat výběrové řízení na jejich dodavatele.