Více aut ve městě, stále vyšší poptávka po parkovacích místech nebo rozšíření a modernizace parkovacích ploch. To jsou jen některé z důvodů, které vedly břeclavské radní ke zdražení parkovného ve městě.

Nový ceník začne v Břeclavi platit od prvního února. „S přibývajícím počtem aut roste i potřeba parkovacích míst. Proto město přistoupilo k rozšíření a modernizaci parkovacích ploch, což zároveň ale znamená zvýšení nákladů na jejich provoz jako je údržba, osvětlení a podobně. Od 1. listopadu je také v provozu i mobilní platební aplikace úhrady parkovného,“ zdůvodnila mluvčí radnice Jana Pelcová.

Řada lidí svůj nesouhlas vyjádřila například na facebookovém profilu břeclavských strážníků, kteří informaci o změně zveřejnili. „Město má málo peněz, ale tady nejsme v Praze,“ napsala Iveta Husáková.

Podobně reagoval i Zdeněk Přibyl. „Málo peněz v kase? Fakt díky, další zdanění obyvatel. Cena na autobusáku je padesát korun, jdu blejt,“ okomentoval.

Navýšení přitom podle mluvčí není nijak dramatické. „Jedná se o korunové položky. V částech zón k navýšení ale vůbec nedošlo. Proto je třeba podívat se do nového ceníku parkování. Dostupný je například na webu městské policie,“ doporučila Pelcová.

Ke zvýšení cen za parkování došlo v hnědých zónách. Spadá do nich i celodenní parkování. „Řidiči za něj zaplatí padesát korun. Dosud platili dvacet nebo třicet podle místa parkování. Toto se týká i parkování na bývalém autobusovém nádraží nebo před vlakovým nádražím. V rámci hnědé zóny bude nově zpoplatněno stání ve Veslařské ulici. A to i v sobotu a neděli,“ přiblížila mluvčí.

Přibude naopak parkovacích ploch, kde budou moci řidiči odstavit svá auta na prvních třicet minut zcela zdarma pouze s parkovacími hodinami. „Nově tak od února mohou parkovat řidiči ve žluté zóně prvních třicet minut zdarma třeba na parkovištích Poliklinika a U Nemocnice,“ konkretizovala Pelcová.

Novinkou budou i přenosné servisní karty. „Ty již nebudou vázány registrační značkou. Nově budou vystaveny na identifikační číslo organizace a budou přenosné. Zájemci, kteří parkoviště využívají téměř denně, si pak mohou zakoupit i roční předplatní parkovací kartu, se kterou mohou parkovat na všech placených parkovištích města Břeclavi. Karta je taktéž přenosná a parkovné vyjde na asi jedenáct korun na den,“ doplnila mluvčí břeclavských městských strážníků Lenka Rigó.