„Zatím sloupky testujeme. Spolu s Centrem dopravního výzkumu a městskou policií jsme vytipovali místa, kde je v současné době největší problém. Pokud se nám sloupky osvědčí, zvážíme i další místa, kde by mohly pomoci," uvedl vedoucí odboru správních věcí a dopravy Roman Konečný.

Nebezpečí srážky

Sloupky se objevily například u katastrálního úřadu, u Shopping centra, u přechodů před Základní školou Slovácká či v Charvátské Nové Vsi. Jejich efekt vyhodnotí lidé lidé z dopravního centra. „Sloupky máme zapůjčené zdarma a studie je až do konce roku 2015. Navíc pokud by došlo k poškození, firma je opraví," doplnil Konečný.

Oranžovobílá novinka v břeclavských ulicích je z plastu a ohebná tak, aby v případě, že do nich auto narazí, nedošlo k poškození.

Podle velitele městských policistů Stanislava Hrdličky na chování některých řidičů upozorňují sami Břeclavané. . „Na setkání s občany jsme často slyšeli, že právě u katastrálního úřadu je obrovský problém s vyjížděním z vedlejší ulice, protože nejde vidět přes auta, která parkují v místě, kde nemají. Sloupky se tak osvědčily. Podobné je to i přechodů v Charvátské Nové Vsi, kde hrozilo často nebezpečí sražení," oznámil Hrdlička.

Na parkování v Břeclavi zní však i opačná kritika. Zaslechnout ji lze například od řidičů, již do města dojíždí za prací nebo potřebují něco vyřídit. Najít vhodné místo, na které se nevztahují karty pro domácí obyvatele, je často složité. Auta tak stojí namačkaná v několika ulicích, kde je parkování zdarma.

„Je to problém, všude jsou placená místa nebo ta, kde můžete zastavit jen pokud máte kartu. To mě hodně štvalo, naštěstí už tam moc nejezdím," říkal jeden z řidičů Jiří Zugar.

Problém na sídlišti

Od začátku roku řešili strážníci špatné parkování sedm set padesátkrát. Většinou rozdávali pokuty, jejichž průměrná výše je tři sta korun. Šťastnější z provinilců se dočkali pouze domluvy.

„Problémy s parkováním se v Břeclavi liší lokalita od lokality. Na sídlištích to je třeba parkování takovým stylem, že auto znemožňuje průjezd ostatním automobilům. Občas se stává, že někdo zaparkuje ke vchodům do bytových domů. V centru města to bývá stání na chodníku, nerespektování zakazujícího dopravního značení, parkování bez úhrady poplatku nebo v zónách bez patřičného povolení," sdělil mluvčí strážníků Zdeněk Novák.

Míru a výši postihu řeší městští policisté individuálně. Podle Nováka přihlíží k okolnostem. „Nejedeme přes kopírák a myslím, že hřešící řidiči to dobře ví. Jsme si vědomi toho, že v sídlištní zástavbě je parkování velký problém, který se jen tak nevyřeší," dodal mluvčí na závěr.