Chce to nějaký čas. Minimálně do konce roku. Těmito slovy by vedoucí odboru vnitřních věcí břeclavské radnice Zdeněk Opálka rád uklidnil naštvané lidi, kterým leží v žaludku nový parkovací systém v Břeclavi.
„Firma Activ provádí v průběhu roku analýzy a vyhodnocení,“ sdělil Opálka. Pokud však podle jeho slov není něco konkrétního na stole, nedají se problémy řešit. Podněty lidí se až poté může zabývat Rada města.

Město Břeclav jasně deklarovalo, že je nově zavedený parkovací systém otevřený případným změnám a úpravám. „Vždy se trošku přizpůsoboval. Nikde není napsáno, že by něco nemohlo být jinak,“ řekl Opálka, který chápe třeba stěžovatele, jimž město znesnadnilo zaparkovat před domem v době mezi sedmou a sedmnáctou hodinou. Nově povolená třicetiminutová doba stání v parkovacích zónách pro majitele rezidentních karet je totiž lehce zneužitelná. Řidičům totiž nic nezabrání, aby nastavili parkovací kotouče na delší časový horizont.

„Firma Activ parkovací systém provozuje. Pravidla hry si stanovuje město. Nejsme ale samozřejmě schopni zajistit parkovací místa pro všechny lidi, vždy to někoho omezí,“ podotkl Opálka. V Břeclavi by podle jeho mínění mohlo být ještě více parkovacích zón. „Kdo by ale chtěl město plné aut místo zeleně? Kritické hlasy ale chápu. Asi bych také nebyl spokojený, kdybych měl rezidentní kartu a nemohl zaparkovat,“ doplnil.
Vedení radnice podle našeho zjištění skutečně má vůli problémy s parkováním ve městě řešit. Břeclavská místostarostka Dagmar Adámková sbírá jeden podnět za druhým.

Na stole se jí objevil i sáhodlouhý dopis od Lenky Konečné, která je k zavedenému systému velmi skeptická. „Nově upravený systém parkování v městě Břeclav zatím pořád není určen pro obyčejného slušného člověka, který má právo na možnost parkovat a volně dýchat, ale začíná ho kolem krku dusit pomyslná smyčka z nově zavedených nařízení Rady města, a buď má na její povolení finance, nebo pomalu začíná uvažovat, zda se mu život v Břeclavi vyplatí,“ napsala Konečná, která měla ze začátku velké problémy, aby si vůbec ve firmě Activ mohla koupit rezidentní kartu, která jí umožní zaparkovat před svým bydlištěm na sídlišti Dukelských hrdinů.

Jak Konečná v dopise zmiňuje, pevně doufá, že se varianta rezidentního a abonentního parkování ve městě opět přehodnotí a odstraní se všechny mezery v systému parkování…

Více v Břeclavském deníku v úterý 16. října

Anketa: Jste spokojen se systémem parkování v Břeclavi?

Ano (9)
Ne (47)
Nezajímá mě to (4)