V její blízkosti se totiž nachází jedno z aktuálně nejnavštěvovanějších míst v kraji. Mandloňové sady s rozhlednou. „Kvůli výletníkům nemají pozůstalí kde zaparkovat. Přímo u smuteční síně je sice parkoviště, ovšem není zde napsáno, že je pouze pro účastníky pohřbů. Stojí zde jen, že maximální doba parkování je dvě hodiny,“ přiblížil majitel místního pohřebnictví Vlastimír Kabela.

Další parkoviště je nedaleko. Za hřbitovem. „Aby se sem lidé dostali, musejí buď projít skrz hřbitov, nebo ho obejít. Což jsou stovky metrů navíc. Pokud jsou starší či o hůlkách, je to už velký problém. Nedávno na jeden pohřeb přijeli pozůstalí až z Ostravy a hodinu museli čekat, než vůbec někdo z výletníků dorazil ze sadů k autu a odjel. Neměli kam svůj vůz odstavit,“ zmínil.

O potížích s parkováním vědí i ve vedení města. „Plánujeme zde rozšířit parkovací plochy, ovšem až poté, co postavíme novou hřbitovní zeď. To je nyní naše priorita. Jde o investici za čtyři až pět milionů a naplánovanou ji máme na příští rok. Máme už projektovou dokumentaci i stavební povolení,“ uvedla starostka Hana Potměšilová.

Mandloňové sady

Jak poznamenala, městské parkoviště s asi dvaceti místy ke stání za hřbitovem vzniklo nejen pro potřeby výletníků, kteří míří do mandloňového sadu, ale také pro potřeby pozůstalých. „Smuteční obřady zde koná více pohřebních služeb a na problém s parkováním si nestěžují. Z parkoviště za hřbitovem, které jsme zbudovali díky poměrně složité směně pozemků, se lidé přes urnový háj dostanou pohodlně až ke smuteční síni. Rozhodně je bezpečnější odstavit auta tam než podél krajské silnice na Kurdějov," popsala Potměšilová.

Že je ve městě v návaznosti na mandloňové sady více turistů, starostka potvrdila. „Dříve byly mandloňové sady vyhledávané především jen v době kvetení na jaře. Nyní jde o místo stále více atraktivní jak pro pěší, tak i pro cyklisty. Spojený je s tím jistě i fakt, že se lidé poslední rok drží více doma, donedávna nemohli za hranice okresů, pak kraje a podobně. Stejně, jako my vyrážíme na výlety mimo místo svého bydliště, přijíždějí zase jiní lidé k nám. Je fakt, že někteří lidé moc na značky a ani na to, kde parkují, nehledí, a daná pravidla nerespektují," připustila starostka.

Místní a lidé z okolí už poměry u smuteční síně většinou dobře znají. „Jelikož vím, jak to se stáním je, tak v případě, že tam potřebuji jet, vyjíždím s dostatečným předstihem právě kvůli parkování. Míst je tam opravdu málo, a když člověk jede na poslední chvíli, tak je to o nervy," zareagovala například Kateřina Řezníčková.