Konec hledání drobných po kapsách. Zrušení placeného parkování v centru Břeclavi se sice řidiči nedočkají, ovšem komfort služeb se už za dva týdny zvýší. Parkovné totiž majitelé mobilních telefonů zaplatí i bez mincí – textovou SMS zprávou.

„Řada lidí si stěžovala na problém s drobnými mincemi. Když navíc byli na jednání, které se protáhlo, museli si běžet připlatit zpátky k automatu. Teď stačí poslat esemesku,“ přiblížil výhody rozšířené nabídky vedoucí odboru vnitřních věcí břeclavské radnice Zdeněk Opálka.

Když přijede řidič na parkoviště, odešle SMS zprávu s registrační značkou auta na telefonní číslo, které najde na samolepce na parkovacím automatu. Do dvou minut by měl obdržet potvrzení. Cena esemesky je dvacet korun, které se rozpočítají podle tarifu v dané lokalitě. Městská policie pak bude elektronické parkovací lístky kontrolovat pomocí speciálního online zařízení.

Slabinou systému je ale fakt, že přes mobilní telefon není možné zaplatit nižší než dvacetikorunové parkovné. Krátké stání se tedy řidičům prodraží. „Je to jistý handicap,“ připustil Opálka.

„Problém je v tom, že telefonní operátor si bere za každou zprávu paušální částku. Malé platby se proto provozovalateli systému nevyplatí. Snad ale všechny výhody tuto drobnost převáží. Lidé by tento způsob platby měli brát jako možnost navíc, zvýšení jejich pohodlí,“ pokračoval zástupce břeclavské radnice.

Parkovací systém provozuje ve městě společnost Activ. Podle ředitelky břeclavského provozu Petry Šímové se placení parkovného pomocí esemesek kromě Břeclavi zároveň rozjede i v Hranicích, Rychnově a České Kamenici.

„Je to alternativa, která vznikla na popud zákazníků. Ti navrhovali například využití platebních karet. Vymysleli jsme tento systém, který je výhodný i vzhledem k tomu, že parkovací automaty nevrací drobné,“ míní Šímová.

Placení parkovného přes mobil mělo být v Břeclavi možné už od této soboty. Nakonec se ale termín posunul až na pondělí desátého srpna. „Důvody jsou čistě administrativní a organizační. Rozšíření režimu možností placení parkovného bude pátého srpna schvalovat rada města. Proto jsme start o týden posunuli,“ vysvětlil Opálka.

„Není to špatný nápad. Hlavně pro ty, kteří vůbec nevědí, že se za parkování v centru Břeclavi platí a nebudou mít u sebe drobné. Otázka je, jak je tento způsob placení rozšířený v jiných městech a jak se v něm budou lidé orientovat. Kdo to nezná, může s tím mít problém,“ myslí si Petr Drbola z Velkých Pavlovic.

Břeclavan Roman Rauscher vidí potíž úplně někde jinde. „Já osobně psaní esemesek přímo nesnáším. Posílám maximálně zprávy typu ano nebo ne. Když si představím, že bych měl vyťukávat značku, tak nevím. Možná to uvítají ti, kteří se v psaní esemesek vyžívají,“ myslí si Rauscher. Podle něj bude hodně záležet i na tom, jak moc bude kontaktní telefonní číslo s pokyny na očích.