„Nechci nikoho poučovat. Jenom připomínám, že Zahradnická fakulta Mendelovy univerzity sídlí v jednom ze srdcí Lednicko–valtického areálu, a to v Lednici. Byli jsme pověřeni morální odpovědností vládní komise pro tento areál. Týká se to otázky komponování krajiny a ochrany jednotlivých kompozičních prvků této krajiny,“ řekl v úvodu své řeči na zastupitelstvu Kučera.

Pokračoval tím, že popsal místo, o kterém se mluví, jako hodně citlivé a velmi zajímavé. „Nemusíme mít nikdo spoustu titulů, abychom cítili jakou má toto místo magickou hodnotu. My jsme si na naší fakultě nastřádali do šuplíků spoustu návrhů, jak by mohl břeclavský lesopark vypadat. Nikdo si tuto práci u nás neobjednal, jsou to naše myšlenky a vize. Tyto návrhy dáme městu k nahlédnutí, pokud budou mít radní zájem. Jsme jako fakulta připraveni pomoci. Nemyslíme na nějaké peníze za to, že bychom nabízeli městu projekční činnost. Jenom v duchu pověření od vládní komise nabízíme pomoc,“ poukázal děkan na to, že škola chce městu usnadnit práci.

Jeho slova potvrdil i vedoucí Ústavu zahradní a krajinářské architektury Mendelovy univerzity Jiří Damek. „Je pochopitelné, že jsme městu vypracování tohoto projektu nabídli, protože na to máme už delší dobu vlastní výtvarný názor. Zdá se nám, že to může prospět celé situaci uprostřed města,“ vyjádřil se Damek.

Břeclavský architekt a radní Martin Ondrouch se však k tomuto návrhu staví skepticky. „Jakmile proběhnou všechny formality a majetek bude zapsán do vlastnictví města, tak můžeme začít teprve něco budovat. Máme na to už určitý záměr a myslím si, že studenti Mendelovy univerzity takovéto plány rozhodně nemají. My asi přesně víme, co tam chceme, a oslovíme spíš nějakou odbornou firmu, která má zkušenosti. Já jsem k tomuto návrhu skeptický, protože jsou to přece jen studenti,“ vyjádřil svůj názor Ondrouch.

Dodal však, že nemá nic proti tomu, aby se studenti na projektu podíleli. „Je fajn podívat se na návrhy nezatížených hlav. My jsme se studenty už několikrát spolupracovali a některé jejich návrhy byly opravdu dobré. Ale co se týká řešení plánovaného lesoparku, mělo by se to zadat nějaké profesionální firmě, která má zkušenosti. Navíc pod zámkem nechystáme jen lesopark. Takže spolupráce s univerzitou existuje a probíhá. Rozhodně i na tomhle území spolupráce bude, zatím ale nemůžu říct, jaká,“ uvedl Ondrouch.

„Pokud by studenti vypracovali projekty chystaného lesoparku zdarma, nejsem proti. Městu by tím pomohli,“ poznamenal břeclavský starosta Dymo Piškula.

MICHAL ŠUPÁLEK, ELIŠKA WINDOVÁ