Početná sociálnědemokratická výprava nejdříve seznámila zástupce podniků i soukromé zemědělce se svými plány, které chtějí prosadit po nových volbách. „Nikdy jsem se necítil jako odborník na zemědělství. Nicméně vždycky jsem se snažil s komunitou lidí, kteří pracují v zemědělství, být ve velmi živém kontaktu,“ přiznal na úvod Jiří Paroubek s tím, že má z informací od svých spolupracovníků pocit, že je situace v zemědělství čím dál horší.

Podle lídra jihomoravské kandidátky Bohuslava Sobotky je nutné, aby v čele ministerstva zemědělství stála autorita. „Potřebujeme kompetentního ministra zemědělství. Nový ministr bude muset ihned řešit státní rozpočet na příští rok. Nemůže to být tedy nikdo, kdo o zemědělství neví vůbec nic,“ připomínal v narážce na předchozího ministra Gandaloviče z ODS.

Při následné diskuzi zemědělce nejvíce zajímaly evropské dotace, pozemky nebo výkupní ceny mléka. „Jakým způsobem chcete v Bruselu apelovat na to, aby se podmínky pro zemědělce srovnaly? Jak chcete zabezpečit zaměstnanost obyvatel na venkově? Protože pokud tam nebudou firmy, tak práce opravdu nebude. U nás v podniku to dopadne tak, že v říjnu si všichni půjdeme stoupnout na pracovní úřad, protože jim nemám čím zaplatit,“ vylíčil špatnou situaci místopředseda břeclavské Agrární komory Antonín Osička.

A stěžovatelů bylo několik. Představitelé donedávna opoziční strany se ale na každou nepříjemnou otázku snažili najít nějakou odpověď.