Výsledkem desítek hodin práce a tříměsíčního snažení jsou tři vyčištěné, obnovené, zcela funkční a až osm metrů hluboké rezervoáry vody. "Moje žena je v obci místostarostkou. Sháněla někoho, kdo by studny vyčistil. Dva lidé jí odmítli, tak jsem si řekl, že se nemůžu dívat na to, jak je smutná, a navrhl jsem jí, že studny vyčistím sám. Sice jsem s tím zkušenosti neměl, ale jsem voják, tak mi bylo jedno, jestli skáču z letadla nebo lezu do několik metrů hluboké studny," vyprávěl s úsměvem Gutman.

Studny se naposledy čistily asi před třiceti lety. "Od té doby na ně nikdo nesáhl. Byly plné nepořádku, v kýblech jsme z nich vytáhli na laně tak půl metru nánosu," zmínil Gutman.

Vrbický starosta Tomáš Bílek
Nejbližší plány? Přistavět školu a postavit sociální byty, říká starosta Vrbice

Jako vyučený zámečník se postaral o opravy související právě s jeho řemeslem. "Vše již bylo shnilé, zůstaly prakticky jen pumpy. Ostatní části jsme museli vyměnit. Teď už bude stačit jen vždycky na zimu promazat čepy," podotkl nadšenec.

Studny jsou nově osazené repasovanými pumpami, čímž je zachovaný jejich původní vzhled. Opravený je i vrchní povrch betonového krytu včetně poklopu. Povrch je z přírodního kameniva stmeleného pryskyřicí, který zaručuje dlouhodobou životnost a vysokou odolnost proti povětrnostním vlivům. "O zednické práce se zasloužil Jaromír Hudeček, s výrobou krytí vstupních otvorů k zabezpečení pomohla místní firma Amako," doplnil Gutman.

Prací na jednom snímku stráví Miloslav Drückmuller i týden.
Na fotku zatmění Slunce má fotograf z Brna dvě minuty. Po roce a půl příprav

Vedení obce vnímalo obnovení studní jako důležitý prvek v návaznosti na sucho, které poslední roky jižní Moravu sužuje. "V roce 2019 jsme podali žádost na kraj o asi čtyřicetitisícovou dotaci. Bohužel neúspěšně. Proto jsme se rozhodli studny obnovit na vlastní náklady. Nejprve přišli s nápadem hasiči, kteří si chtěli obnovit studnu před zbrojnicí. Vzhledem k finanční náročnosti od toho ale upustili. Později jsme se proto rozhodli, že obnovíme čtyři z pěti studní, které zde máme. Jedna byla obnovená už v předchozích letech, a na jednu, dřevěnou, se chystáme letos," přiblížila starostka obce Jaroslava Mikáčová.

Vodu ze studní mohou lidé využívat například k zavlažování. Je však pouze užitková, tedy nevhodná k pití.