„Peníze jsou nyní limitované částkou sto tisíc korun, která není moc vysoká. Ukázalo se, že o projekty s nápadem je zájem. Proto jsme se rozhodli pro příští rok vložit do participativního rozpočtu dvakrát tolik, takže zájemci budou mít k dispozici dvě stě tisíc korun,“ komentoval zkušenost břeclavský místostarosta Richard Zemánek.
Vítězný projekt předložila Michaela Raclavská ve spolupráci se Sárou Strmiskovou, Kateřinou Brhelovou a Terezou Židelovou. „Podle nich si Břeclav za dobu své existence prošla mnoha architektonickými i urbanistickými změnami, kterých stojí za to si povšimnout. Autorky proto chtějí na zajímavá místa instalovat panely s historickými snímky daných míst včetně komentáře. Panely budou stát na vybraných lokalitách přibližně na stejném úhlu pohledu, ve kterém byla místa vyfocena,“ přiblížila mluvčí města Jana Pelcová.

Zájemci tak porovnají větší či menší změny. Předpokládané náklady se vejdou do necelé stovky tisíc. „Považujeme za důležité, aby měli obyvatelé možnost podílet se na věcech veřejných. Chceme, aby o věcech ve svém okolí mohli rozhodovat sami, proto jsme vyčlenili část rozpočtu města a dali lidem možnost rozhodnout, kam chtějí peníze investovat,“ vysvětlil Zemánek.
Projekty mohl letos předložit každý obyvatel s trvalým bydlištěm v Břeclavi nebo právnická osoba se sídlem ve městě. Maximální částka vyčleněná pro participativní rozpočet zahrnuje náklady na vlastní realizaci, stejně jako nezbytné náklady na související dokumentaci.
„Participativní rozpočet je jednou z forem účasti veřejnosti na rozvoji města. Lidé předkládají své návrhy projektů, do kterých by chtěli investovat z rozpočtu. O předložených návrzích potom obyvatelé hlasují. Výsledkem několika kol hlasování je pak rozhodnutí o vítězném projektu, který bude v následujícím roce uskutečněn pro zlepšení kvality života ve městě a zvýšení podílu lidí na změnách v jejich okolí,“ dodala Pelcová.