Narozeninová oslava s hudební tekno produkcí nebo rozlučka před odjezdem do Anglie. To jsou dva oficiálně uváděné důvody akce, kterou její organizátoři chystali na tento víkend. Díky internetové sociální síti facebook se zájem o ni nebývale rozrostl. Nejdecké fotbalové hřiště měla podle všeho navštívit až stovka teknařů a minimálně dvě stovky těch, kteří si ještě účastí nebyli jistí.

„Měla to být spíš rozlučka, protože odjíždíme do Anglie. Vypadá to tak, že by měla přijet asi stovka lidí. A povolení? To máme jak od lednického starosty, tak od správce hřiště,“ ujišťoval v pátek dopoledne jeden z pořadatelů, který si přál zůstat v anonymitě.

Lednický starosta Libor Kabát však upozornil na to, že akce byla ohlášená pouze jako narozeninová oslava. „Mladík přišel s tím, že by v Nejdku na hřišti rád oslavil narozeniny. Každopádně k žádnému oficiálnímu povolení nedošlo. Pokud se potvrdí, že se jedná o teknoparty, pak ji budeme řešit jako nepovolenou akci. A to v případě, že budou účastníci narušovat veřejný pořádek,“ vysvětlil dopoledne Kabát.

I on však přiznal, že zaslechl něco o pořádání teknoparty. „Samozřejmě se tam ještě musím zajet podívat. Zatím ale o žádném pohybu v areálu nevím,“ sdělil starosta.

Už o pár hodin později ovšem Břeclavský deník překvapil informací, že akci po dohodě s jedním z organizátorů zrušil. „Nakonec jsme ještě před začátkem party ukončili. Díky facebooku by se mohla vymknout z kontroly. Podle mladíkova vyjádření chystali skutečně pouze narozeniny,“ uvedl Kabát.

Dodal, že sami organizátoři uznali, že pokud se plánovaná party šíří takhle rychle, tak by na ni mohlo přijet obrovské množství lidí. „To už by pro nás byla těžko řešitelná situace,“ připustil starosta.

Hluk může vadit

Spolu s Kabátem se uklidnili i někteří obyvatelé Nejdku, kteří měli strach z nárůstu hluku a především z nepořádku. „Před chvílí jsem přijela z nemocnice. O žádné party jsem tedy nic neslyšela. Mně osobně by hlasitá hudba nevadila, pokud tam mladí lidé nebudou dělat bordel a uklidí si po sobě,“ podělila se o názor Miluše Laschková.

Naznačila však, že některým z obyvatel osady spadající pod Lednici by mohla ohlášená narozeninová oslava, na které chtěli pořadatelé hrát drum´n´bass, vadit. „Když se na hřišti občas koná nějaká akce, ozývá se potom v celé dědině,“ řekla Laschková.

„Na teknoparty se jedu pobavit s přáteli. Zapaříme si u beden, zatancujeme. Chystáme se vyrazit v neděli, ale člověk nikdy neví. Už teď se moc těším, venkovní party jsou nejlepší. Potkám zase spoustu lidiček, které jsem dlouho neviděla. O zajištění akce se nebojím, takže to bude určitě luxusní. Jen aby nepršelo,“ prozradila v pátek teknařka, která si říká Baruš. To ještě netušila, že nejdecká party, na kterou se tolik těšila, se neuskuteční.

Na sociální síti facebook se během pátečního odpoledne množily hlasy lidí, kterým se rychlá změna plánu ve víkendové party nelíbila. Psali: „Určitě je party zrušená? Vždyť se psalo, že jde o legální akci! Je to jisté? A z jakých důvodů? To snad není ani možné!“

JIŘÍ ŠEVČÍK
IVA VALENTOVÁ