Přes čtvrt roku funguje v borkovanském disko klubu Crazy systém rozlišení hostů pomocí pásek na rukou. Modrý s označením plus osmnáct dostávají plnoletí, bílý s přeškrtnutou osmnáctkou mladiství. A výsledek? Ubylo policejních kontrol kvůli nalévání alkoholu neplnoletým, kterých předtím byla spousta. Další diskotéky na Břeclavsku se zatím k podobnému kroku neodhodlaly. Některé tvrdí, že řada lidí vnímá takové označkování velmi kriticky.

„U nás systém náramků funguje. Děcka poznala, že to takhle nejde. Pásky berou jako samozřejmost, takže je mají při každé návštěvě stabilně nasazené na zápěstí,“ pochvaluje si přijaté opatření majitel borkovanského disko klubu Luboš Grošek.

Policie, s níž disko klub na projektu zpočátku spolupracoval, pokládá snahu majitele za vstřícné gesto. Ten se netají tím, že k systému rozlišovacích pásků přistoupil zejména kvůli častým policejním raziím v jeho podniku. Strážci zákona zjišťovali, zda se v podniku nepodává alkohol mladistvým. Jak se ukázalo, pásky se vyplatily. „Policisté už nejezdí. Úplně nás vyškrtli,“ poukázal Grošek.

Další kluby o náramky nestojí

Podle břeclavské policejní mluvčí Kamily Haraštové provádějí policisté akce zaměřené na kontrolu podávání alkoholu mladistvým ve všech podnicích. „Od začátku roku dokonce ještě ve větší míře než dříve. Nejsou to rychlé akce, kdy kvantum policistů vtrhlo do podniku. Každé obvodní oddělení má své rajóny, kde provádí kontroly několikrát za měsíc,“ sdělila Haraštová. Klub v Borkovanech policisté podle jejích slov berou jako každou jinou diskotéku. Nejsou na něj nijak zvlášť zaměření. Dříve na něj měli spadeno kvůli špatným výsledkům z náhodných razií.

V současnosti jde borkovanský disko klub svým přístupem dalším podnikům příkladem. Ty však zjevně o pásky na rukou hostů nestojí. „Uvažovali jsme o tom. Samozřejmě řešíme stejný problém. Pasky ale nevyužíváme. U vstupu do klubu je žena, která vybírá vstupné. Nepouští dovnitř mládež do patnácti let. Na baru pak mají přísný zákaz nalévat mládeži pod osmnáct let. Tento systém zatím stačí,“ vysvětlil Pavel Veverka z disko klubu Brooklyn v Zaječí.

„Nevím, jestli jsou pásky tím pravým. Někteří se po jejich nasazení cítí diskriminovaní. Nelíbí se jim to,“ popsal. Zároveň podotkl, že to sice je jakási pomoc, zabránit však mládeži v pití úplně není zkrátka možné. Děti mladší patnácti let si vždycky cestu najdou.

V tom je zajedno i s majitelem borkovanské diskotéky a mnoha dalšími. „Pro provozovatele podniku je to určitě užitečné opatření. Je tam však tohle velké ale. Ten, kdo se chce napít, se stejně napije. U pana Groška jsem ocenil jeho snahu, má pak čisté svědomí. Nic víc pro to nakonec dělat nemůže,“ myslí si také borkovanský starosta Karel Urban.