„Největším lákadlem bude určitě vrtulník, který policie využívá pro pátrací a záchranné akce, ke sledování pachatelů nebo řízení dopravy. Jeho posádka přistane přímo v areálu festivalu," uvedl Ondřej Hrůza z organizačního týmu motosrazu.

Vedle létajícího stroje policisté na svém stanovišti představí také oba rychlé Volkswageny Passat, které mají na Moravě k dispozici. Nebudou chybět ani stíhací motorky a další auta, které řidiče hlídají na dálnici s radary. Techniku si návštěvníci budou moci doslova „osahat".

Strážci zákona také ve stánku zaměřeném na prevenci rozdají zdarma alkoholtestery a takzvané „opilecké" brýle. „Ty rozostřeným viděním simulují různé stupně opilosti. Policisté je návštěvníkům zapůjčí a oni se s nimi mohou projít festivalovým areálem. A otestovat si vlastní reakce," vzkázal Hrůza.

Do Pasohlávek přijedou i potápěči a záchranáři. Podle pořadatelů představí vodního robota na dálkové ovládání, motorové čluny a přetlakovou komoru. Tu obvykle potápěči používají k vyrovnání tlaku po vynoření. Z recese třeba i vyzkouší, zda je díky ní a změněnému tlaku možné urychlit střízlivění.

Letošní ročník Euro Bike Fest začíná už ve čtvrtek. Policisté a záchranáři budou se stroji na místě v pátek od deseti hodin dopoledne. Festival v Merkuru pokračuje až do neděle.

Podle pořadatelů je to největší sraz motorkářů ve střední a východní Evropě. Očekávají až devět tisíc návštěvníků a kolem čtyř tisíc motorek.

Lidem se naskytne pohled i na desítky amerických a podomácku upravených aut. Chybět nebudou ani závody.

Proč také přijet

Bohatý doprovodný program nabídne v pátek večer koncert skupin Olympic a Portless (nástupci Support Lesbiens). V sobotu pak boxerské zápasy, včetně exhibice Lukáše Konečného.