„Gymnázium projevilo o pavilon zájem s tím, že by v něm chtělo pořádat výuku výtvarné a hudební výchovy, případně další akce. Pavilon je nevyužitý, proto jsme jej gymnáziu bezplatně zapůjčili. Zájemce o pronájem sice máme, ale zatím žádný nepředložil konkrétní žádost. Pokud tedy například gymnázium či jiné školy projeví opět zájem, nevidím problém v tom, abychom jej opět takto otevřeli i třeba příští rok,“ sdělil Milan Blažek z odboru školství, kultury, mládeže a sportu břeclavské radnice.

Spokojený je s výpůjčkou také ředitel gymnázia Josef Drobilič. „Letos jsme v pavilonu v rámci Setkání s uměním pořádali akci nazvanou Setkání s vědou. Naši studenti i ti, co do Břeclavi přijeli z jiných škol, tam předváděli různé experimenty. A lidem se to moc líbilo. Takže to byl důvod, proč jsme se rozhodli město zažádat o další vypůjčení pavilonu,“ uvedl Drobilič.

Jak prozradil, s nápadem přišli učitelé výtvarné a hudební výchovy, kteří by tam chtěli v září pořádat za hezkého počasí hodiny. A jelikož se podle něj nápad líbí rovněž učitelům základní školy Slovácká, možná tam budou studenti se žáky dohromady.

Drobilič se netají také tím, že v případě, kdyby město nesehnalo nikoho na dlouhodobou výpůjčku, gymnázium by se rádo o pavilon postaralo. „Nemáme na to, abychom něco platili. Ale mohli bychom se domlouvat i s dalšími školami na pořádání různých akcí,“ připustil možnost využití chátrajícího pavilonu.

Už v pátek devátého září navíc ožije pavilon, který stojí v parku nedaleko břeclavského vlakového nádraží, i jeho přilehlý areál blešími trhy. Pořádají je Alice Hladíková a Petr Hájek.

„Na začátku byla myšlenka kamarádky, že má doma moc starých šatů a knih a potřebovala by se toho zbavit. Tak jsme se o tom začali bavit, že by uspořádání blešího trhu byl dobrý nápad, jenž by určitě zaujal i ostatní,“ je přesvědčený Hájek, podle kterého tady taková akce chybí.

Navíc se hodně zajímá o recyklaci a životní prostředí, takže je podle jeho názoru lepší staré věci prodat, než je vyhodit. „Přihlásilo se nám už i dost prodejců, dokonce tam budou i ti, co sami něco vyrábějí. Ale přijít může kdokoliv, vstup je pro všechny zdarma,“ usmíval se Hájek.

Trhy se konají v pátek od čtrnácti hodin, a to i za nepříznivého počasí.

ELIŠKA WINDOVÁ