„Z nich lze zatím určit kosti mamutů,“ prozradil Jiří Svoboda z Archeologického ústavu Akademie věd České republiky. Pavlov sousedí s Dolními Věstonicemi - známou archeologickou lokalitou proslavenou soškou Věstonické venuše.
Doklady o osídlení oblasti předchůdcem současného člověka se v Pavlově našly při záchranném výzkumu na stavbě kanalizace. Mezi hromadami kostí objevili archeologové i mamutí kel. Nález musí být zkoumán, aby se dalo říci, kosti kterých zvířat se našly.

„Nález ukazuje, že Pavlov je nevýchodnější částí archeologické lokality náležící k Dalním Věstonicím,“ doplnil Svoboda. Výzkum podle něj potrvá v tomto místě ještě týden. V Pavlově budou archeologové zkoumat i jiná místa. V obci se totiž plánuje výstavba rodinných domků.

Starosta Pavlova Vladimír Foltýn ale z úspěchu výzkumníků bůhvíjakou radost nemá. „O nálezech samozřejmě vím. Že by ale nějak obci pomohly, to si nemyslím,“ komentoval aktivity archeologů.
Dokonce se nechal slyšet, že průzkum bude stát obecní pokladnu zbytečné tisíce navíc. „Zase to zahrabou a v Pavlově z toho nezůstane nic. Raději ať už na nic zajímavého nenarazí,“ poodhalil Foltýn svůj pohled na vykopávky.

Že by v Pavlově vznikla v budoucnu po vzoru sousedních Dolních Věstonic archeologická expozice, je podle něj nereálné. Dolnověstonické muzeum přitom ročně navštíví přibližně dvacet tisíc lidí.