Záchrana života. Zejména to je vlastní dobrovolníkům, kteří mají základnu v Pavlově. Jejich práce je neocenitelná. Od začátku roku vyjížděli na vodu v celém regionu k bezmála pěti stům případů. O to smutnější je pomyšlení, že se potýkají s nedostatkem peněz a třeba oproti hasičům ani nejsou při rizikové práci pojištění.

„Ti chlapi to dělají jen za režijní náklady, čili nemají žádné mzdy. Každý záchranář má své vybavení, které platí ze svého, to je asi patnáct tisíc korun ročně,“ vypočítal zástupce Yacht clubu Pavlov Karel Bílek. Na pozemku této sportovní organizace má Vodní záchranná služba Nové Mlýny svou základnu.

Týmu osmadvaceti dobrovolníků, kteří jsou pod hlavičkou Českého červeného kříže odkázáni na dary a příspěvky kraje, obcí či dalších sponzorů, chybí kvůli velkému počtu letošních zásahů bezmála dvě stě tisíc korun. S první pomocí dorazili v sobotu poslanec Jiří Petrů a senátor Jan Hajda. „Bohuslav Sobotka se rozhodl záchranné službě věnovat, jak při poslední návštěvě slíbil, dvacet tisíc korun z finančních prostředků určených na volební kampaň,“ přinesl dobrou zprávu Petrů.

Jednatel Vodní záchranné služby Nové Mlýny Stanislav Hrdlička ví, kam získané peníze poputují. „Použijeme je na revize lékařských a zdravotnických přístrojů,“ uvedl. Je velmi rád, že se ledy pohnuly a možná budou i další peníze. „Bylo by to zklamání, kdybychom museli zamknout dveře a část prostředků rozprodat, abychom uspokojili pohledávky vůči servisním organizacím,“ vysvětlil.

Slib jihomoravského hejtmana Michala Haška už vodní záchranáři mají. „Hejtman pověřil radního pro zdravotnictví Oldřicha Ryšavého, aby připravil potřebné podklady a návrh pro krajskou radu, jak pomoci profinancovat provozní náklady Vodní záchranné služby Nové Mlýny,“ řekl Petrů. Ten vidí další dluh pro záchranáře i jinde. „Kdyby došlo ke zranění záchranáře, není pojištěný, jako jsou třeba dobrovolní hasiči,“ poukázal.

Dobrovolníci vyjíždějící na vodní hladinu nejen novomlýnských nádrží jsou v kritických okamžicích nepostradatelní pro spoustu lidí. „Vezměme si jen, že letos máme v uvozovkách pouze čtyři utonulé, takže zachránili hromadu lidských životů. Tato činnost je opravdu nezastupitelná,“ vyzdvihl úsilí záchranářů Bílek.

Naposledy to byli například čtyři surfaři, kteří se dostali při dovádění na hladině do ohrožení života. „Dojela záchranka z Brna a posádka jen chodila na břehu. Naši chlapi bohužel neměli ani na pohonné hmoty, tak je museli nakoupit ze svého,“ popsal Bílek svízelnou situaci.

„Zápasíme s přežitím,“ komentuje smutně současnou situaci Hrdlička. Zásahy, kromě toho, že ve srovnání s dřívějškem vzrostl jejich počet, jsou podle něj navíc náročnější.