„Nevím, jestli to souvisí s ekonomickou krizí, každopádně je tato statistika alarmující. Lidé se o komíny nestarají, přitom to může mít katastrofální následky,“ říká vyšetřovatel Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje Svatopluk Pěček.

„Když se podívám na minulý rok, tak tam jsme řešili kvůli zanedbaným komínům šest případů, kdy začalo hořet. Je to enormní nárůst, pro který nemám vysvětlení. Ale asi je to i tím, že je tuhá zima a intenzivně se topí,“ přemítá vyšetřovatel.

Jeden z nejzávažnějších případů z kraje letošního roku řešili hasiči i ve valtickém zámku. „Z komínu šlehaly dvoumetrové plameny, naštěstí komín nepraskl, jinak tam mohly být stamilionové škody,“ vypočítává Pěček.

Podle něj je důležité komíny kontrolovat alespoň jednou ročně. A pokud možno, ne svépomocí, ale prostřednictvím odborníka, který má pro tuto činnost platný certifikát.

„Vím, že je kominíků dnes málo. Ale je možné se informovat například na obecním úřadě, kde dotyčnému doporučí kominíka, který působí v dané oblasti,“ upozorňuje, jak mají lidé jednat v případě, že nemohou profesionála sehnat.

Zpohodlnělost. Neinformovanost. Nostalgie. Vyšetřovatel Svatopluk Peček je přesvědčen, že právě tyto tři faktory mohou za nynější katastrofální stav komínů na Břeclavsku.

„Za minulého režimu byl podnik služeb. Kominíci tak chodili do domácností pravidelně. Navíc tato služba byla levná. Jenže teď musí být lidi iniciativní, jenže mnozí to ještě stále nepochopili,“ tuší, kde je „zakopaný pes“.