Karneval v ulicích za více než sto dvaatřicet tisíc korun nebo Kulturní léto na schodech za pětaosmdesát tisíc. To jsou dvě akce, které letos podpoří ze svého rozpočtu břeclavská radnice. Na dotaci se mohou těšit třeba také gymnastky, vydavatelé Malovaného kraje nebo Slovácký krúžek Stará Břeclav.

„Karneval v ulicích je novinka, kterou i v jiných okresních městech pořádá Rádio Čas. Jedná se o akci, která by měla být orientovaná na rodiny s dětmi. Část programu tedy zajistí oni sami a na pódiu pod zámkem pak ale můžeme představit i naše spolky. Navíc městem projde průvod s alegorickými vozy ve stylu karnevalu v Riu de Janeiro,“ popsal břeclavský místostarosta Miloš Petrů, který má na starosti kulturu a sport.

Co se týče Kulturního léta, tak oproti minulým letům se bude konat na schodech u kulturního domu a prodlouží se i čas, po který budou cimbálové muziky, skupiny či krúžky vystupovat.

Řada žadatelů ale odešla s prázdnou. Například břeclavský oddíl stolního tenisu, který se ucházel o dotaci dvě stě padesát tisíc na rozvoj a nákup nového materiálu. „Máme s městem uzavřenou dlouhodobou smlouvu na půl milionu korun ročně. Navíc jsme ale ještě chtěli zkusit získat peníze na nové stoly a podporu mládeže na mezinárodních turnajích,“ byla smířená s odmítnutím manažerka klubu Linda Ivanová.

Jak dodala, peníze chtěl klub využít na koupi nových stolů. Ty staré totiž mají stolní tenisté už řadu let. Hraje se na nich denně na tréninku a navíc je využívají i při zápasech.

Bez požadované dotace zůstane například i Junák, Volejbal Poštorná, Kamil Balga, Sportcomplex club, Sdružení břeclavských výtvarníků, Organizace pro rozvoj a pomoc Africe nebo Taneční klub Morava.

„Všechno se odvíjí od rozpočtu, ve kterém letos na kulturu a sport bylo méně peněz. Rozhodovaly o tom kulturní a sportovní komise, které dotace velmi pečlivě vyhodnotily. A rada to přijala,“ uvedl Petrů s tím, že mimořádnou dotací podpořili jen gymnastky, Slovácký krúžek Stará Břeclav a časopis Malovaný kraj.

Dostane se i na kino

Na potřebnou dotaci se ale může i letos těšit provozovatel břeclavského kina Koruna Luděk Kabelka. Ten má s městem uzavřenou dlouhodobou smlouvu až do roku 2013. Od radnice získá osm set padesát tisíc korun. „Je to částka, na které jsme se s vedením radnice shodli. Lze za ni kino provozovat. Z těchto peněz ale platím sto tisíc nájem městu a dalšího čtvrt milionu dávám za energie. Není to tedy zase až tak velká částka od města, je to kompromis,“ uvedl Kabelka.

Podle smlouvy, kterou zastupitelé schválili, musí kino promítat minimálně třikrát týdně, hudebních akcí musí být alespoň deset za rok, uskutečnit by se měla minimálně dvě divadelní představení, provozovatel by měl zajistit také filmová představení pro školy a hudební, filmové a divadelní festivaly.

Kabelka je také rád, že v těchto dnech odejde na ministerstvo kultury od města žádost na digitalizaci kina. „Tady si už musíme uvědomit, že jde o osud kina. Neměli bychom časem co promítat,“ netají se s tím, že digitalizace by přišla asi na čtyři a půl milionu korun.