Elektřina, teplo, doprava, potraviny, voda nebo i pohřby. To všechno by mělo zdražit, pokud dojde ke sjednocení daně z přidané hodnoty na dvacet procent. Jestli to však bude o deset procent, zatím firmy a podnikatelé přesně nevědí.

„Pokud se zvedne daň z přidané hodnoty z deseti na dvacet procent, tak budeme muset zdražit také. Jiná možnost ani není. Ale teď je to nové, čerstvé, nerad bych o tom tedy moc mluvil. Nechtěl bych ani lidi strašit s tím, že teplo o dost zdraží. Zamyslíme se a uvidíme, jak to nakonec bude. Letos jsme hodně peněz lidem vraceli, protože jsme levně teplo nakoupili. Ti se díky tomu budou divit, že bude teplo příští rok dražší,“ uvedl jednatel společnosti Teplo Břeclav Aleš Nešpor.

To, že se zdražování dotkne téměř všech sfér služeb, potvrdil i vedoucí odboru dopravy Jihomoravského kraje Rostislav Snovický.

„Jistě, že pokud spadne jízdné z veřejné dopravy do vrchní sazby daně z přidané hodnoty, tak to vliv na cenu jízdného bude muset mít. Zvlášť, pokud se bude jednat o deset procent. To je obrovské číslo,“ zamyslel se Snovický s tím, že o tom, o kolik peněz více by cestující za jízdu městskými a meziměstskými autobusovými spoji zaplatili, zatím kraj nejednal.

„Diskutujeme v této záležitosti, ale nejsme schopní sdělit jakoukoli úroveň cen. Navíc informace jsou pouze z médií, nemáme nic oficiálního. Je otázka, jak se celá ta záležitost bude vůbec vyvíjet,“ dodal Snovický.

Elektřina, teplo, doprava, potraviny, voda nebo i pohřby. To všechno by mělo výrazně zdražit. Pokud tedy dojde ke sjednocení daně z přidané hodnoty na dvacet procent, jak už od letošního října plánuje vláda. O kolik jednotlivé služby a zboží podraží, to však zatím firmy a podnikatelé působící na Břeclavsku přesně nevědí.

„Pokud se zvedne daň z přidané hodnoty z deseti na dvacet procent, tak budeme muset zdražit také. Jiná možnost ani není. Ale je to nové, čerstvé, nechtěl bych proto zbytečně předem strašit tím, že teplo o dost zdraží. Uvidíme, jak to nakonec bude. Letos jsme třeba lidem hodně peněz vraceli,“ uvedl jednatel společnosti Teplo Břeclav Aleš Nešpor.

To, že se dorovnání sazby DPH negativně dotkne téměř všech sfér služeb, potvrdil i vedoucí odboru dopravy Jihomoravského kraje Rostislav Snovický.

„Pokud spadne jízdné z veřejné dopravy do vrchní sazby daně z přidané hodnoty, tak to vliv na cenu jízdného bude muset mít. Zvlášť, pokud se bude jednat o deset procent. To je obrovské číslo,“ zamyslel se Snovický nad očekávaným nárůstem sazby daně na dvojnásobek.

O kolik peněz více by poté cestující za jízdu městskými a meziměstskými autobusovými spoji zaplatili, o tom podle jeho slov zatím kraj nejednal. „Diskutujeme o tom, ale zatím nejsme schopní sdělit jakoukoli úroveň cen. Nemáme v ruce nic oficiálního, jen informace z médií,“ krčil rameny Snovický.

„Městská doprava je zahrnutá v integrovaném dopravním systému. Kordis určuje ceny, kterými se následně zabývá a schvaluje je zastupitelstvo. A jestli se zvednou? Vůbec bych za Kordis nechtěl mluvit. Je na něm, aby reagoval na případné zvýšení DPH a stanovil novou cenu,“ navázal pověřený vedoucí odboru správních věcí a dopravy břeclavské radnice Miroslav Čapka.

Zvýšení sazby DPH by se podle všeho podepsalo také na nárůstu sazebníku v pohřebních službách. „Pokud dojde ke zvýšení daně z přidané hodnoty, tak asi také zdražíme. Už dlouho se snažíme držet ceny pohřbů ve stejné výši, i když třeba stoupá ceny nafty. Takže o těch deset procent bychom nahoru asi šli,“ připustila Olga Kelemenová z břeclavské Pohřební služby Kelemen.

S minimálním navýšením ceny za jídlo naopak počítá majitel restaurace Valtická rychta Leonard Březina.

„Už teď mají lidé hluboko do kapes. Pokud se bude ještě zdražovat, tak to bude katastrofa. My budeme spíše mapovat, jak budou na zdražování reagovat lidé. Pro nějaké velké zdražení nejsem. Lidé budou už tak chudáci. Těžko budou mít na to, aby si zašli do restaurace. Dřív chodili na obědy pravidelně. Dá se říct, že restaurace pro ně už budou spíš takový luxus,“ řekl smutně Březina.

„Budeme sledovat i konkurenci. Myslím ale, že restauratéři příliš s cenami nahoru nepůjdou. Je to velký otazník, ale že bychom uvažovali o větším zdražování, to ne,“ uklidnil majitel restaurace.

Z vyšší sjednocené daně z přidané hodnoty mají být vyjmuty jen některé potraviny – zelenina, ryby nebo potraviny pro lidi s metabolickými poruchami. Peníze vybrané navíc chce vláda použít výhradně na důchodový systém.

IVA VALENTOVÁ
ELIŠKA WINDOVÁ