Zatímco příspěvky od zaměstnavatelů se u jednotlivých firem liší, nápad ministerstva práce a sociálních věcí má s dojížděním pomoci těm, kteří uplatnění hledají dlouho a marně. I na Břeclavsku. Úřad práce jim náklady po dobu jednoho roku zčásti nebo i úplně zaplatí. Mimo jiné si od toho slibuje podporu podnikům, které mají potíže se sháněním pracovníků v nejbližším okolí. „Záměrem je ale především zajistit práci pro dlouhodobě nezaměstnané," uvedl ředitel břeclavského pracoviště úřadu práce Lubomír Marko.

A reakce na Břeclavsku? Podle něj je zájem dosud pouze okrajový. „Lidé se na projekt vyptávají, ale nikdo z uchazečů o zaměstnání si žádost zatím nepodal. Mnozí nesplňují podmínky. Podobné je to ale v celém kraji," řekl Marko.

Zaměstnance ze vzdálenějších míst využívá například břeclavská strojírenská společnost Otis. Tamní personální ředitelka Olga Zápecová nezastírá, že příspěvek by byl plusem. „Máme pracovníky i z větších vzdáleností a často pro ně není doprava příliš výhodná. Řešíme to tím, že třeba dva nebo tři lidé spolu jezdí jedním autem, ale ne vždycky je to ideální," připustila Zápecová.

Výše příspěvku∙ do 10 kilometrů – bez nároku nebo 1000 korun za měsíc
∙ 10 – 25 kilometrů – 1500 korun
∙ 26 – 50 kilometrů – 2500 korun
∙ nad 50 kilometrů – 3500 korun

Do Otisu dojíždějí například lidé z Brna, Hodonína či Kyjova. O projekt se zatím firma zajímala pouze zběžně. „Dostali jsme první informaci po schůzce s ředitelem úřadu práce. V té době se projekt teprve připravoval," dodala Zápecová.

Zájemce o příspěvek musí splnit několik podmínek. Jednou z nich je, že v evidenci úřadu práce musí být minimálně rok. Do projektu ale mohou být zahrnutí i uchazeči, kteří byli hromadně propuštění. Rozhoduje rovněž délka vzdálenosti mezi místem trvalého bydliště a zaměstnáním. „Zájemce nám musí doložit i potvrzení o své bezdlužnosti," sdělil šéf břeclavské pobočky úřadu práce.

A upozornil na další důležitou podmínku. „Firmy s novými zaměstnanci většinou neuzavírají smlouvu delší než na jeden rok. A tady musí dostat minimálně na rok či delší," ozřejmil.