Už dvě žádosti o dotace na opravu sýpky v centru města z evropských fondů Velkopavlovickým zamítli. Ti se ale nevzdávají a dál plánují, jak starou kulturní památku využít pro rozvoj celého regionu.

I přes neúspěch se ale na radnici rozhodli, že začnou okolí sýpky zkulturňovat. „Zatím se snažíme území vyčistit a vyklidit. Jsme rádi, že majitel, který tam ještě v loňském roce čistil obilí, nám umožnil tuto technologii zlikvidovat. Sýpka už se připravuje, aby sloužila pro plánované účely,“ vysvětlil odstranění plechového opláštění posklizňové linky v těsné blízkosti stavby starosta města Pavel Procházka.

Podle něj sice zatím nejsou peníze na sýpku, ale radnice může ročně uvolnit dva až tři miliony korun na vybudování náměstíčka, které doplní budoucí vinařské centrum.

Město má už také zpracovaný projekt pro stavební povolení a v příštím roce by se mělo začít s výsadbou stromů. Starosta tak doufá, že než stromky trochu poporostou, podaří se Velkopavlovickým sehnat potřebné peníze jak na náměstíčko, tak i na sýpku.

Ta by měla stát přibližně devadesát milionů korun. „V přízemí sýpky počítáme s informačním centrem. Sice jedno máme, ale je nedostačující. Chtěli bychom tam mít i organizační kancelář, v níž by se daly zajistit pobyty. Pokud by nám někdo zavolal, že potřebuje ubytovat čtyřicet lidí, tak bychom zajistili například i jídlo, návštěvy sklípků, vinic. Také by se odtud řídil kulturní život,“ dodal starosta s tím, že by se v novém centru nacházela rovněž galerie nejlepších vinařů a konferenční sál.

Vše by mělo směřovat k tomu, aby si návštěvník mohl udělat o regionu představu a případně se i podívat, kam se může vydat na výlety.

„Je to věc hodná úcty, jestliže se město urputně snaží o vybudování něčeho, v čem vidí smysl. Projekt jsem viděl a je nastavený velmi velkoryse. Dneska v mnoha vinařských obcích najdete jen ztichlé náměstí. Lidé prostě pracují ve vinicích. Ale pokud bude nějaké takovéto centrum, které bude mít své profesní zabezpečení, tak by to rozhodně špatné nebylo,“ byl spokojený ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec.

Jak dodal, Vinařský fond může Velkým Pavlovicím při získání dotace pomoci jedině tak, že přidá své vyjádření, jestli je taková věc v obci vhodná, což fond podle jeho slov udělal.

Oživení města a Velkopavlovické vinařské oblasti by uvítal také předseda sdružení Víno Velké Pavlovice Lubomír Zborovský. „Spousta lidí začíná mít ve Velkých Pavlovicích penziony nebo alespoň nějaké ubytovny. Když sem turisté přijedou, máme tady hezkou rozhlednu, ale co dál? Vyžití je tady pořád málo. Když je špatné počasí, tak nevíte, kam jet,“ vidí skryté možnosti v novém centru.