„Informaci o propouštění zaměstnanců Seniorprojektu mi potvrdila jedna z obyvatelek, která v něm pracovala a nyní dostala výpověď. Paní ředitelka pak telefonicky informovala o tom, že budou o víkendu prodávat část vybavení. Před Vánocemi chtějí v odprodeji pokračovat," sdělila v pátek starostka Jevišovky Božena Bošiaková.

Soukromý Seniorprojekt před měsícem vyšel z kontroly pracovníků kanceláře ombudsmana s problémy. „Zařízení je naprosto nekritické k cílové skupině klientů. Člověka nejdřív přijme a až potom řeší, zda mu mohou obstarat potřebnou péči," kritizoval pracovník kanceláře ombudsmana Jiří Foral.

Podle něj klienti také několikrát spadli z lůžka, aniž by byla přijata opatření pro zabránění dalších pádů. Některým klientům mělo zase hrozit riziko podvýživy.

„Po návštěvě zařízení v Jevišovce se kancelář veřejného ochránce práv obrátila na kraj jako zřizovatele, aby penzionu odejmul registraci pro tuto činnost," prozradila mluvčí kanceláře ombudsmana Iva Hrazdílková.

Ředitelka Seniorprojektu Miluše Kupsová se však brání. „Kontrola z kanceláře ombudsmana byla nestandardní a celé mi to přijde jako likvidace na zakázku. O krocích kraje víme. Odvolali jsme se, a tak můžeme třeba i několik měsíců fungovat. Rozhodně se chceme postarat o všechny ubytované. Nikdo se nemusí bát, že by na Vánoce museli hledat nový domov," řekla.

Podle Kupsové se klientům daří a o podvýživě se nedá mluvit. „Rozhodnout ale musí kraj. Rýsuje se možnost, že služby bude majitel domu nabízet dál, jen s jiným provozovatelem," uzavřela Kupsová.

To potvrdila i jevišovská starostka. „Zařízení sice nemělo úplně pozitivní nálepku, ale zaměstnávalo pár lidí z obce a dělalo potřebnou službu. Je však otázka, v jaké kvalitě. Dům vlastní člověk, který podobné zařízení provozuje i jinde. Snad tuto službu v obci udrží a dosadí zodpovědnější správce," přála si Bošiaková.

Klientů Seniorprojektu pocházelo z obce podle starostky minimum. Lůžko si totiž nemohl dovolit každý. Vyšlo na dvacet tisíc korun měsíčně. Padesát ubytovaných pocházelo povětšinou z Brna a okolí.

Rušno bylo kolem penzionu vícekrát. A to už od roku 2006, kdy jej tehdejší majitelka Hana Tomášová přivedla k bankrotu. Budovu pak odkoupila brněnská firma. A vedení se ujala Kupsová.