Lví podíl na tom má ředitel Základní školy v Dolních Věstonicích Zbyněk Háder. „Vystoupení máme více, ale termínově je přizpůsobujeme podle Česko zpívá koledy. Vánoční koncerty jsou ve škole tradiční, ovšem každý rok se snažíme něco přidat. Před lety zpívaly jen děti, pak se k nim přidali učitelé, další dospělí, udělal se živý betlém a nakonec vánoční divadelní hra," vypráví Háder. Ten vede školní i dospělý sbor, na středeční akci vystoupily oba.

Že nadšenci z vyjmenovaných obcí berou zpívání vážně, dokazuje například jejich zpěvník. Ten si opakovaně vyrábí právě k vánočnímu zpívání. Čerpali z něj i nyní. „Začíná to být pomalu tradice. Vánoční zpívání je u nás bohaté. Nejde pouze o krátké setkání," pokračuje pedagog.

Díky zpěvníkům nezaznělo koled pět, ale sedm. „Loni byly v programu písně, které tam letos už nejsou. Měli jsme je však ve zpěvníku a bylo mi líto je vytahovat. Takže ty nové jsem k nim přidal. Jestli to tak půjde dál, může jich tam být deset nebo patnáct a zpívat se budou všechny. Doufám, že u toho nikdo nezmrzne," pousmál se Háder.

Poté se všichni přesunuli do kostela, kde ještě zpívaly děti. A došlo i na vánoční hru. Vše vyvrcholilo dospělým souborem učitelů a dalších obyvatel. Posluchačům nabídli například skladby Mozarta. „Chceme, aby se postupně představili úplně všichni. Je to hodně pestrý sváteční večer. A dvě děti do toho budou hrát na varhany," vypíchl Háder jednu ze zajímavostí.

Nezastírá, že zájem o působení v dospělém sboru ho mile překvapil. Členové pěvecké „party", která nese název Amos, se v tomto školním roce schází už od září.

Vánoční koncerty začaly nezávisle na středeční události. Koledy se už nesly oběma věstonickými obcemi, v pondělí se pak zpěváci vypraví do Pavlova a ve středu vystoupí ve Strachotíně. Příští rok se do jedné z obcí přesune i Česko zpívá koledy.