V srpnu pokračují i pravidelné nedělní koncerty před kinem Koruna, na schodech kulturního domu Delta a takzvané Hudební středy 
v hospůdce U Kapra. Ty na konci měsíce uzavře známý písničkář a herec Jiří Schmitzer. „Nedělní hudební setkání před kinem budou nadále potvrzovat, jak kvalitní 
a žánrově otevřené muzikanty v Břeclavi a okolí máme. Atmosféra koncertů je zatím vynikající. Lidé si pochvalují zejména možnost občerstvení na přilehlých letních zahrádkách, kapely zase nové koncertní zázemí. Návštěvnost se stále zvyšuje," pochvaloval si břeclavský místostarosta Richard Zemánek.

V srpnu před kinem vystoupí netradiční lidová muzika V hnízdě rej, domácí country kapela Čtyřlístek, dechová hudba Lanžhotčanka nebo swingový orchestr z Lednice Melody Gentlemen, jenž sedmnáctého srpna doprovodí i dobová módní přehlídka letních plavek a sportovního oblečení. Na tu se těší zejména Martin Konrád z Břeclavi. „Dechová hudba mě moc neláká, takže mnohem raději se zajdu podívat na Melody Gentlemen, přehlídku dobových oděvů. Rád si ovšem poslechnu i cimbálku," uvedl mladý muž.

Zaujmout by ho tak mohla i poslední prázdninová neděle. Ta patří vzácnému spojení cimbálové muziky Břeclavan s obnovenou kapelou HB Stop. Koncerty začínají vždy v osmnáct hodin, vstup je volný. „Úplnou novinkou, a to i celorepublikovou, budou Slavnosti rajčat, které s podtitulem Rajská Břeclav zaplní šestnáctého srpna od devíti do šestnácti hodin uličku u synagogy," lákal na novinku Petr Vlasák z kulturního odboru břeclavské radnice.

K ochutnání budou tradiční teplá a studená jídla i speciality z rajčat včetně polévek, omáček, těstovin či koktejlů. Příchozí poznají chuť nepříliš známých druhů rajčat, kavkazské kuchyně či pálivých jídel. K sehnání bude rajčatová kosmetika a čaje. „Prostor dostanou zejména místní restaurace, obchůdky a zemědělci. Doprovodný program nabídne živou hudbu, výstavu kuchařek z břeclavské knihovny, přednášky či lekce žonglování od pouličních artistů," uvedl Vlasák.

Bleší trh i listování

Jazzovým svátkem se v srpnu stane břeclavská zastávka projektu Folklore goes to jazz, který v pátek osmého srpna představí zpěvačku, kytaristku a dceru známého herce Martu Töpferovou. Ta v doprovodu světových jmen na pomezí jazzu a folkloru nabídne nejdřív hudební lekce v tamní základní umělecké škole, od osmi hodin večer pak zahraje v synagoze. Vstup je volný. Koncertu bude ten den předcházet i jubilejní desátý bleší trh, který v Břeclavi pořádají na netradičních místech. „Tentokrát oživíme jednu z městských technických památek, bývalý cukrovarský železniční most. Děti se zabaví na nových hřištích, občerstvení nabídne přilehlá restaurace. Dojde i na živou hudbu. Vstup i prodej na trzích bude tradičně volný," pozval Vlasák s tím, že zájemci se mohou hlásit na emailu petr.vlasak@breclav.eu.

Na konci srpna pobaví děti také další Divadelní neděle, která se přes léto spojila na dvoře knihovny s Listováním herce Lukáše Hejlíka. V premiéře tam uvedou adaptaci knihy Eliáš a babička z vajíčka od Ivy Procházkové.