Online o koronaviru sledujte zde

Z onemocnění se na jižní Moravě vyléčilo sedm lidí. Z nich si podle krajských hygieniků vyžádal hospitalizaci jeden pacient, ostatní se uzdravili bez nutnosti hospitalizace v nemocničním zařízení.

Tři nové pacienty nakažené koronavirem a ve vážném stavu přivezli o víkendu do Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Na Anesteziologicko resuscitační kliniku je převezli z nemocnic v Prostějově, Opavě a z infekce Fakultní nemocnice Brno. „Jde o ročníky 1944, 1946, 1961. Celkem tedy nyní máme na ARK sedm nakažených pacientů. Jeden je napojen na přístroj ECMO a jeho zdravotní stav je i nadále velmi vážný. Další čtyři pacienti jsou napojeni na umělou plicní ventilaci a jejich stav je vážný," upřesnila mluvčí nemocnice Dana Lipovská. 

Mapa počtů nakažených koronavirem v kraji, údaje platné k nedělní půl jedenácté večer.Zdroj: Deník / Oldřich Haluza

Dva pacienti, kteří byli v minulém týdnu odpojeni od plicní ventilace, se zlepšují. „Stav těchto dvou pacientů je výrazně lepší, dostávají již pouze nízké dávky kyslíku a v nejbližších dnech budou přesunuti z anesteziologicko resuscitační kliniky na intermediární péči,“ uvedl přednosta ARK FNUSA prof. Vladimír Šrámek.

Nedělní ranní nárůst o pět případů byl pro jižní Moravu novinkou v porovnání s předchozími dny, ale zároveň také přípravou pro zbytek dne. Postupně totiž přibylo dalších dvaadvacet nových případů. Poslední statistiky, které pro jih Moravy ukázaly dalších sedm nových případů, zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví o půl jedenácté večer.

V neděli večer hygienici informovali o dalších dvou vyléčených, na jihu Moravy je jich už dohromady sedm. „Domácí karanténu jsme dosud nařídili u 1168 lidí. Z nich je v platné karanténě momentálně 666 lidí, ostatním už karanténní lhůta skončila," informovala v neděli vedoucí protiepidemického odboru krajské hygieny Renata Ciupek.

Na Brněnsku stovka nakažených

V Brně a na Brněnsku je devětadevadesát nakažených lidí. Na území Brna hygienici evidují devětasedmdesát pozitivních případů. Druhým nejzasaženějším okresem je Břeclav se třemi novými pozitivními případy a dohromady se čtyřiadvaceti pozitivně otestovanými.

Znojemsko hlásí v neděli večer devatenáct případů, o dva více než v sobotu. Ve zbývajících okresech na jihu Moravy zůstávají čísla nakažených stejná. Hodonínsko má sedm pozitivně otestovaných, Blanensko šest a na Vyškovsku drží jediný případ nákazy koronavirem. U šestnácti nakažených se nepodařilo zjistit konkrétní okres.

Na území České republiky je k pondělní osmé hodině ráno koronavirem nakaženo 2 859 lidí. V laboratořích už odborníci provedli přes čtyřicet tisíc laboratorních testů. Na nemoc zemřelo šestnáct lidí.

Dohromady 172 potvrzených případů nemoci řadí kraj na pozici pátého nejnakaženějšího kraje. Pomyslnému žebříčku jasně dominuje Praha se 752 případy.

Krajští hygienici zaznamenali mezi lidmi i jiné infekce dýchacích cest, které ani s výskytem koronaviru nevymizely. „Nadále máme prokazované případy chřipky, pneumokokových zánětů plic, streptokokových infekcí a případy černého kašle. Výskyt těchto infekcí odráží jak dlouhodobou epidemiologickou situaci, tak je i charakteristický pro toto roční období," doplnila Ciupek.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník