Zachování nulové sazby spotřební daně na takzvané tiché víno. To je základní požadavek petice, se kterou vyrazil proti vládnímu návrhu zvýšit sazbu na deset korun za litr do protiútoku Jihomoravský kraj společně s vinaři. Zájemci na Břeclavsku ji však zatím hledají marně. Přestože kraj sliboval, že bude k dispozici ve všech vinařských obcích, vinárnách i vinotékách. „Zatím jsem ji nikde neviděl, ale rád bych ji podepsal,“ potvrdil například vinař Zdeněk Pavlů z Lednice.

Jihomoravský kraj spolu se Svazem vinařů České republiky sice na svých internetových stránkách petici vyvěsili, kolik lidí si ale dokument už od středy stáhlo a podepsalo, to netuší. „To vám opravdu neřeknu,“ reagoval v pátek tajemník Svazu vinařů Martin Půček.

Jak ale zopakoval, svaz počítá s tím, že dokument bude k dispozici na úřadech měst a obcí ve vinařských oblastech. „Teprve ji na úřadě budeme vyvěšovat,“ informoval starosta Velkých Pavlovic Pavel Procházka. Podle něj ale o petici zatím lidé zájem nemají. Jiné je to u vinařů.

„Velkopavlovičtí vinaři návrh vlády jednoznačně odmítají a tvrdí, že je to nesmysl. Proto také tuto věc bereme vážně. Co jiného Jihomoravané mají než vinařství? Petici podpoříme,“ sdělil velkopavlovický starosta.

Úřady i vinotéky

Podobně se vyjádřil také první muž dalšího vinařského města, Hustopečí, Luboš Kuchynka. „Nasazovat daň pro naše produkty je diskriminační. Jinde v Evropské unii nic podobného není,“ řekl.

Ani na hustopečské radnici však zájemci, kteří se rozhodli k petiční akci připojit, dokument ještě v pátek nenašli. „Chci to s kolegy projednat ještě dnes. Určitě se ale proti tomuto kroku vlády postavíme a akci podpoříme. V nejbližších dnech bude petice k dispozici,“ slíbil Kuchynka.

Podepsat „rebélii“ bude možné rovněž v některých vinotékách. „Předpokládám, že od příštího týdne,“ odhadoval břeclavský sommelier a majitel několika vinoték na Břeclavsku Libor Nazarčuk.

Nesouhlas se zavedením spotřební daně za neperlivé víno vyslovila na svém pátečním zasedání také rada Jihomoravského kraje. Jeho mluvčí Jiří Klement sdělil, že radní schválili text dopisu hejtmana Michala Haška a jeho náměstka Stanislava Juránka. „Obracejí se v něm na představitele měst a obcí na jižní Moravě s žádostí o vystavení petice proti tomuto návrhu na městských či obecních úřadech. Případně o umístění odkazu na petici na webových stránkách,“ oznámil.

Představitelé kraje v dopise uvádějí, že zavedení spotřební daně by vážně poškodilo vinařství a vinohradnictví v České republice. Zejména pak na jižní Moravě.

„Jsme přesvědčeni, že je v našem společném zájmu, abychom zastavili plán vlády, který by měl devastující dopad na podnikání a život obyvatel jižní Moravy,“ stojí mimo jiné v dopise.