„V oběhu je prvních sedm petičních archů, které putují hlavně po kamarádkách a po rodině. Jeden je na Vrbici, další v Brně a ostatní v Podivíně a v Břeclavi,“ uvedla iniciátorka protestu Eva Koudelová.

Právě tato prodavačka z Podivína se rozhodla vyburcovat nespokojené matky na rodičovské dovolené. A nejen je. „Petici může podepsat kdokoliv. Už jsme posbírali první desítky podpisů. Chtěla bych petice vyvěsit i na internet, ale teď mám jiné starosti,“ posteskla si matka, která je od soboty se synem v nemocnici.

„Doufám, že naše petice pomůže k tomu, aby se vláda nad sebou zamyslela. Napřed matky nalákají, všechny příspěvky od státu zvednou, aby je vzápětí pěkně zkrouhli. Připadá mi to jako pěkný podraz,“ rozhořčila se další podivínská matka Simona Pacalová, která už podepsala obě petice. Podle ní znamená placení u lékaře pro rodiny s dětmi velkou zátěž. A rozhodování o délce rodičovské přináší pro matku s dítětem zbytečný stres, kdy by si měla shánět práci, místo toho, aby si mateřství užila. I proto pomáhá s šířením petičních archů. „Kdo chce, podepíše, nikoho nenutíme.

Názory se různí. Podporují nás ale i mnohé ženy, které už nejsou na mateřské. Podepisují hlavně petici, která pro děti žádá zrušení plateb u lékaře,“ všimla si žena, která je na rodičovské dovolené s dvouapůlletou dcerou.

S požadavky nespokojených matek ale nesouhlasí všichni. Například Miroslava Raková má za to, že by si mnohé ze stěžovatelek měly napřed sáhnout do vlastního svědomí. „Několikrát jsem byla v obchodě svědkem toho, jak si žena s dítětem v náručí kupuje cigarety. Anebo alkohol. Žádat od státu víc je potom komunistický návod,“ myslí si. „Je to do nebe volající, když si někdo takto stěžuje. Kam dají peníze, co vydělají manželé? Nemohou si myslet, že ji stát bude živit a šatit,“ pokračovala žena z Podivína, která se ptá, co mají říkat důchodci. „Máme nadávat, že je všechno dražší? Nebo také sepisovat petici a stávkovat?“ říká.

Související články:

Zlobí se a chystá zaútočit peticí