Dohnala je k tomu tragická nehodě z konce letošního ledna, kdy přišli vinou opilého řidiče o život dva mladí lidé. Řidič tehdy vyvázl jen s pokutou a odebráním bodů.

„Rozhodl jsem se, že objedu republiku na kole. Pak jsem objevil motorovou koloběžku. Když pak došlo k oné dopravní nehodě, dostal jsem nápad, že když pojedu po republice, vezmu petici s sebou,“ líčí začátek podpisové akce osmačtyřicetiletý Miroslav Mondek z Chebu.

Jako pracovník sociálních služeb se stará o bezdomovce a ve chvílích volna se vydává na pouť v sedle motorového stroje. „Význam petice je jasný. Opilý řidič smetl ze silnice auto, ve kterém byli dva lidé. Oba zahynuli. Něco takového se může stát, se smrtí se dokážu smířit. Co mi na tom ale strašně vadí, že viník nehody není ochoten přijmout odpovědnost. Odmítl dýchat a dát krev,“ podotýká Mondek.

Řidič totiž může dechovou zkoušku odmítnout. Pak mu hrozí padesátitisícová pokuta. „Pro doktora, který je velmi solventní, to je jako když já zaplatím stovku. Rád se z toho problému vyváže, aby se nedostal do vězení. Naším cílem je, aby i bohatí lidé neměli šanci systému uniknout a hrozil jim doživotní zákaz řízení motorového vozidla,“ vysvětluje Mondek.

Jak přiznal, na cestách potká i lidi, kteří o petiční akci tvrdí, že nemá žádnou cenu a nic se tím nezmění. „Pokud do něčeho jdete, musíte tomu věřit. Když setrvám a bude to trvat třeba pět či deset let, tak to dokážu. Ten zákon se změní i bez petice, ale zadlouho. Tato akce to urychlí,“ vysvětluje jeden z iniciátorů petiční akce.

Jak říkají, s peticí nemají určený cíl. Asi dvanáct set lidí se jim zatím podepsalo na papíře, dalších bezmála devět tisíc na internetu. „Když bychom našli jednoho jediného poslance, který to vezme za svůj nápad, tak nepotřebujeme žádný podpis,“ říká Josef Voborník, jehož bratr tragickou havárii nepřežil.