Petici, která je i nadále aktivní, chtějí zástupci iniciativy Zachraňme Soutok předat ministryni životního prostředí Anně Hubáčkové ve čtvrtek v Lanžhotě na Břeclavsku. Členové iniciativy apelují na vyhlášení národní přírodní rezervace Lanžhotské pralesy a národní přírodní památky Soutok. „Je velká škoda, že se dosud žádné vedení ministerstva životního prostředí neodhodlalo k vyhlášení ochrany celé Moravské Amazonie. Pro novou ministryni životního prostředí Annu Hubáčkovou je vyhlášení sítě přírodních rezervací a památek jedinečnou příležitostí, jak urychleně ochránit aspoň nejcennější části jihomoravských luhů,“ zdůvodnila své motivace iniciátorka petice Anežka Bartošová z Lanžhota.

Zdůraznila, že chráněná příroda zabírá sotva dvě procenta rozlohy této unikátní oblasti, tedy podstatně menší díl než třeba v Praze. Řada místních podle ní proto podepsala petici, v níž žádají výrazně citlivější přístup ke správě lužní krajiny a také její adekvátní ochranu.

Podle petičního výboru to jasně ukazuje, že ochrana Soutoku má mezi místními podporu. „Soutok potřebuje ochranu co nejdříve. Je třeba dotáhnout síť přírodních památek a rezervací. Potom vyhlášením chráněné krajinné oblasti zajistit jednotnou správu území. Oba kroky jsou dávno připravené, ale zatím chyběla politická vůle,“ nechal se slyšet lesní inženýr a ekolog Filip Šálek z Břeclavi, který je také členem petičního výboru.

Křivoklátsko patří k ojedinělým územím v Česku i v Evropě
Křivoklátsko a Moravská Amazonie. Plán národních parků vzbudil vášně a kritiku

Iniciátoři petice dle svých slov vítají zájem politické reprezentace o ochranu Moravské Amazonie, který se projevil i v programovém prohlášení nové vlády. To obsahuje záměr vyhlásit národní park Soutok. „Ten ale není připraven, členové výboru a petenti proto žádají ministerstvo, aby vyhlásilo již navrženou síť přírodních rezervací a památek, zejména národní přírodní rezervaci Lanžhotské pralesy a národní přírodní památku Soutok jako první krok k ucelené ochraně Moravské Amazonie. Část navrhovaných rezervací a památek by měl vyhlásit také Krajský úřad Jihomoravského kraje. I ten tak může zásadně přispět k ochraně vzácného území,“ uvedli zástupci iniciativy Zachraňme Soutok.

Oblast Soutoku s loukami a lužními lesy je ceněná především pro svou přírodní pestrost. Žije zde řada unikátních druhů rostlin a živočichů. Dutiny listnatých stromů obývají specifičtí brouci. Mezi chráněné druhy patří zlatohlávek skvostný, páchník hnědý a zdobenec proměnlivý či tesařík obrovský. Soliterní staré stromy na Soutoku obývá i jeden z nejvzácnějších mravenců Evropy mravenec lužní. V tamních tůních je zastoupeno dvanáct druhů obojživelníků z celkových jednadvaceti, které se vyskytují v České republice, třeba kuňka obecná, skokan ostronosý. V nejvlhčích částech rostou vlhkomilné druhy bylin jako sněženka podsněžník, kosatec žlutý nebo vzácná bledule letní.