„Letos jsme se do projektu Noc kostelů zapojili vůbec poprvé. Myslím si, že k nám od šesti hodin odpoledne do nějaký deseti hodin večer zavítala taková pětistovka návštěvníků,“ pochlubil se hustopečský děkan Pavel Kafka.

Jak dodal, poměrně vysoký zájem lidí o akci, ve které hodlají pokračovat i v příštím roce, jej nepřekvapil. „Každý člověk je jako plamínek svíčky, jednoduše chce za každou cenu nahoru. Proto se také bude o boha, ať už ho nazývá jakkoli, nějakým způsobem zajímat,“ zamyslel se Kafka.

Lidé si mohli v kostele prohlédnout to, k čemu se většinou jen tak nedostanou. „Uspořádali jsme výstavu biblí v pětadvaceti světových jazycích. K vidění jsou překlady jak v gruzínštině, sanskrtu, tak i v hebrejštině. Máme tady i kopii bible Veleslavínské,“ překvapil farář. Návštěvníci si dokonce mohli zasoutěžit v tom, zda podle písma umějí odhadnout, jakým jazykem je bible napsaná.

„Děti si mohly vyzkoušet zapeklité otevírání truhlice z roku 1780. Tatínkové si pak přišli na své především tehdy, když se jim do rukou dostal přístroj na noční vidění – takzvaný noktovizor, který jsme nechali mezi zájemci kolovat,“ usmíval se Kafka.

Zapálené svíčky, které stylově ukazovaly na směr prohlídky, zavedly nohy zvědavců do spodního ze dvou pater kostela. Tam mohli návštěvníci ochutnat mešní vína a drobné občerstvení, které připravili v tamní farní kuchyni. V jedné z bočních místností byl připravený videodokument mapující současnost i minulost hustopečského kostela. Tu si ostatně lidé mohli připomenout také po sestoupení do kostelní krypty, díky kterému se jim otevřel pohled do cihlami osazeného sklepení s množstvím latinsky popsaných náhrobků.