Rozhodla o tom mezinárodní komise degustátorů na zámku v Dobřichovicích nedaleko Prahy.Ti hodnotili pět druhů vína z každého přihlášeného vinařství, aniž by věděli, čí vzorky mají právě před sebou.

„Beru to jako velký úspěch. Rozhodlo zřejmě to, že kolekce našeho vinařství byla velmi vyrovnaná. Všechna vína, bílá i červená, dostala přes osmdesát bodů,“ pochvaloval si majitel velkobílovického vinařství Petr Skoupil.

V prestižní soutěži zkoušel štěstí už loni.
To se ale z vítězství radovalo tvrdonické vinařství Čebav. Vinař z Velkých Bílovic, který se svými víny před třemi měsíci zabodoval i na soutěži v San Franciscu, se prosadil až letos v konkurenci tří set třiceti vín.

„V České republice je zisk titulu vinař roku zatím můj největší úspěch. Pokud by se mi ho podařilo obhájit i za rok, bylo by to vynikající,“ prozradil neskromný cíl.

Ještě ani ne pětačtyřicetiletý Skoupil se vinařství věnuje, jak sám říká, už odmalička. Rodinné vinařství založil před šestnácti lety. V okolí Velkých Bílovic hospodaří na devatenácti hektarech vinic. V jeho produkci mírně převažují bílé odrůdy, které tvoří zhruba šedesát procent.

Ve finále soutěže Vinař roku 2008 svedl Skoupil souboj s dalšími sedmi vinařstvími. Byly mezi nimi i Vinselekt Michlovský z Rakvic, Čebav Tvrdonice, Réva Rakvice a Vinařství Jaroslav Beneš z Hrušek. Oficiální vyhlášení výsledků se uskuteční na zámku v Dobřichovicích zítra večer.