V obchodním rejstříku totiž nefiguruje jméno Pavla Suchánka z Rakvic, zvoleného za ODS, ani komunistického poslance Miroslava Grebeníčka v orgánech žádné firmy ani nadace.


Také sociálnědemokratický poslanec Jiří Petrů má čistý stůl. V obchodním rejstříku zůstal pouze jako člen správní rady Nadačního fondu Střední vinařské školy ve Valticích, který už ale nefunguje.


„Opravdu nejsem v žádné firmě ani nadaci. Dříve jsem seděl v orgánech břeclavských Vodovodů a kanalizací, Hantálů, Valtických vinných trhů i dalších institucí. Když mě ale lidé zvolili poslancem, na všechny funkce jsem rezignoval a všude ukončil činnost. Bral jsem to jako svou povinnost,“ řekl Petrů.
Bývalý starosta Valtic udělal jedinou výjimku, když ještě asi půl roku zůstal ve starostovském křesle. „To byl jediný můj souběh. Nebylo jednoduché odejít ze dne na den,“ hájil se poslanec za ČSSD.


Podle jeho přesvědčení může být provázanost s jakýmkoliv jiným subjektem pro politika problém. „Může to vést ke zbytečným spekulacím. Myslím si, že je lepší cítit se svobodnější a ničím svázaný,“ naznačil svůj postoj.


Navíc je přesvědčený, že tolik funkcí, kolik zastávají někteří kolegové ve sněmovně, ani nelze stíhat. „Pořádně se všechno dělat nedá. Úplně mi stačil půlrok starosty a poslance. V Praze to není zdaleka jen o zasedání parlamentu, ale také práci ve výborech a komisích,“ uvedl Petrů. (šup)