Akce se od roku 2013 šíří z Prahy do různých měst České republiky. Mikulovské piáno se poprvé rozezní pět minut po druhé hodině odpolední. V podloubí zůstane nejspíš celou turistickou sezonu. „Přijďte si zahrát, zazpívat nebo jen tak poslouchat. Projekt Piána na ulici pražského kavárníka Ondřeje Kobzy, který pouliční atrakci založil, se mi od svého vzniku moc líbil a na svých cestách po republice vždy se zájmem sleduji, jak lidé na piána hrají na nádražích, na lázeňské kolonádě či v podloubích a parcích, jen tak pro radost," uvedla organizátorka Jitka Sobotková, která stojí za myšlenkou rozeznít město a přidat se k projektu.

To nejdůležitější, piáno, se jí podařilo získat darem od Církve adventistů sedmého dne z Břeclavi a za pomoci přátel, mimo jiné Jany Drochytkové, které se o nápadu zmínila před loňskými Vánocemi, a společně hledali vhodného dárce nástroje. „Myšlenka se mi líbila. Sama hraji na všech nádražích a letištích, nedávno v Chicagu, takže piáno v Mikulově bude skvělé," doplnila Jana Drochytková.

NA NOC UZAMČENÉ

Celopancéřové piáno z roku 1928 z turnovské dílny J. Jílek už je v Mikulově připravené. „K dispozici bude sedm dní v týdnu, jen na noc se bude zamykat, aby případní nadšenci nerušili noční klid," upozornila Sobotková.

V projektu nejde o to, aby na pouliční klavíry hráli jen hudební virtuosové, ale aby si zahráli i obyčejní lidé, studenti či žáci, důchodci, milovníci hudby, kteří chtějí zpříjemnit den sami sobě, nebo i posluchačům, kteří si budou vychutnávat víno v přilehlých vinotékách.