„Toužil jsem se odmalička na takové plachetnici svézt. Když jsem se dostal na La Grace a fotil ji z člunu, jak pluje u Atén, řekl jsem si, že ten snímek chci mít doma na zdi," líčí šestapadesátiletý dobrodruh.

Když říká na zdi, myslí tím velkoformátovou fotografii na fasádě galerie přebudované z garáže.

Kousek moře a oblaka z fotografie budou plynule přecházet do zbytku fasády na čelní straně stavby, která slouží jako galerie. „Pomáhá mi Jiří Grbavčic, který ilustruje knížky. Postará se právě o přechody z fotky do fasády," usmívá se Kocourek.

„Budu se pak z okna domu dívat na plachetnici, na které jsem prožil dětský sen," těší se.

Vše musí být připravené na konec června. Konkrétně v sobotu třicátého chystá sympatický muž výstavu fotografií z dobrodružné plavby. A jeho bratr doplní expozici svými modely. Vytvořil například Golema, Věstonickou venuši, několik větrných mlýnů či Janohrad.

Pomalovaná bude i druhá strana garáže. Na zdi bude Pálava a člověk s padákem. Paragliding je Kocourkova vášeň.

Výstava fotografií a bude o to zajímavější, že na tentýž termín vychází v Podivíně hody. A dobrodruh se rozhodl, že akci zpestří pirátskými souboji a následným pochodem do restaurace.

„Přijede skupina historického šermu ABBACA z Hradce Králové. Vojáci budou hlídat galerii a přepadnou je piráti. Tyto výjimečné kousky kamarádů měly při křtu lodi v Athénách obrovský úspěch. Chci, aby je viděli i hosté galerie," vysvětlil Kocourek.

A co dál? Navečer se hosté přesunou do hospůdky. V průvodu, za doprovodu bubnů a hry na dudy. Kdo přijde v pirátském převleku, může se těšit na drobnou odměnu.

Průvod má také svůj důvod. „Takto jsme v přístavech středomoří chodili rabovat a plenit. Vždy jsme byli středem pozornosti," vysvětluje, co ho k tomuto nápadu vedlo.

V hospůdce se opět střetnou šermíři, zahraje skupina Tempus a připravené bude krátké promítání fotografií z několikaměsíční plavby na lodi La Grace.

Ostatně na loď se chce Kocourek vrátit. Kdy se to podaří, zatím neví. „Záleží na zorganizování termínu střídání strojníků. O tom rozhoduje majitel lodi," říká.