„Přesně takhle jsme chodili v přístavech, kde jsme přistáli s La Grace," usmívá se Luděk Kocourek z Podivína, který na palubě repliky plachetnice z osmnáctého století strávil sedm měsíců.

A ve čtvrtek v podvečer si v Pavlově dobrodružnou plavbu znovu připomněl. I s částí posádky, lodním dudákem a šermíři. Ti všichni se postarali o doprovodný program k zahájení výstavy fotografií ze stavby i života na La Grace, která je k vidění v pavlovské minigalerii U lesíka.

„Je to moje v pořadí už třetí výstava. První byla u mě v Podivíně, druhá v Lednici. A už se rýsují i další, v srpnu například v Hradci Králové," pochvaluje si Kocourek.

„Rád ukazuji atmosféru z cest dalším lidem. Když se to někomu líbí, je to pro mě inspirace a motivace zároveň. Pavlov je cíl turistů a toto je krásné místo, s výhledem na hrad. Mohla by tady být galerie, kde by se v sezóně výstavy střídaly," spřádá další plány.

V Pavlově našel nové uplatněné poté, co po návratu z moře marně sháněl stabilní práci. Od července roku 2011. Předtím léta podnikal v autodopravě, ovšem kvůli problémům se zrakem přišel o řidičský průkaz. Loni v listopadu mu lékaři přiřkli částečný invalidní důchod a od dubna pracuje v chráněné dílně v pavlovském Yacht Clubu Dyje.

„Měl jsem štěstí, že jsem byl dříve členem Yacht Clubu. Jsme tady tři zaměstnanci. Předtím jsem se protloukal, jak se dalo. Byl jsem z toho docela stresovaný. Teď jsem existenčně konečně v pohodě, mám jistý příjem a můžu dělat, co mě baví," přiznává otevřeně s vážnou tváří.

„Kdyby se ale majetek počítal na zážitky, jsem milionář," směje se vzápětí.

V zimě plánuje dobrodruh z Podivína přednášky o plavbě na velké plachetnici. Rád by si také splnil sen a postavil v Pavlově na mole maják. A stal se „na stará kolena" jeho strážcem.

A co La Grace, kterou po ztroskotání opravují ve Španělsku? „Když vyplujete na novomlýnskou nádrž, je to skoro jako zátoka na moři. Občas jezdím s kamarády na jachtě. Ale upřímně, moře mě stále láká. Jsem teď ovšem zaměstnaný, už to není jako v době, kdy jsem podnikal. Jsem limitovaný dovolenou. Uvidíme, co v zimě, třeba se nějak domluvím," zajiskří mu v očích.