Propadák. To podle starosty Břeclavi a lídra Sdružení nezávislých kandidátů – evropští demokraté Dymo Piškuly nejlépe vystihuje výsledky jeho strany v krajských volbách. „Chtěli jsme vstoupit do krajského zastupitelstva. Všechno ostatní jsme považovali za neúspěch,“ přiznal Piškula poté, co tato strana získala necelé jedno a půl procenta hlasů.

Značka SNK ED nezabodala ani na Břeclavsku. Se ziskem něco málo přes čtyři procenta ji trumfli s více než šesti procenty i Nezávislí. „Naše značka bohužel není tak zavedená,“ míní břeclavský starosta.

Jak hodnotíte výsledek evropských demokratů v krajských volbách coby lídr strany?
Ten výsledek hodnotím velmi jednoduše: je to neúspěch. Výsledek je daleko horší než v nejčernějších představách. Zřejmě jsme udělali chybu a nedokázali jsme oslovit voliče. Navíc převážila republiková témata. Když to shrnu, pro evropské demokraty jsou výsledky krajských voleb velký neúspěch.

S jakým cílem jste šli vlastně do krajských voleb? A jaký výsledek by vaši stranu uspokojil?
Samozřejmě jsme chtěli vstoupit do krajského zastupitelstva. Všechno ostatní jsme považovali za neúspěch.

Kde myslíte, že se stala chyba? Proč SNK ED svým programem nedokázali voliče oslovit?
Jak říkám, volby byly ovlivněné celorepublikovými tématy. My jsme si ani netroufli jít do celorepublikových témat, protože nejsou v kompetenci krajů. Samozřejmě to ale byla chyba.

Neměli evropští demokraté spíše zacílit na skutečné regionální problémy? Například nezávislým se to s více než šesti procenty zjevně na Břeclavsku podařilo.
My jsme oslovili lidi nosným tématem pro Moravu. Co se týče nezávislých, myslím, že jim k úspěchu dopomohla značka „nezávislí“. Získávali také voliče stabilně po celém kraji. Naopak my jsme dostali více hlasů jen tam, kde nás lidé znali. Kde nás voliči neznali, tam jsme tak úspěšní nebyli. Nemyslím si, že to bylo kvůli našemu programu, ten byl postaven dobře. Dovolím si tvrdit, že tam, kde jsme neměli lidi a fungovali jen prostřednictvím reklamy, tam jsme neuspěli. Navíc značka SNK ED může být pro mnohé komplikovaná, až tolik lidí ji možná nezná, i v tom spatřuji volební neúspěch.

Nechyběly vám v krajských volbách výrazné osobnosti, které by voliče přesvědčily dát evropským demokratům hlas?
Já si myslím, že to v těchto volbách nebylo vůbec o osobnostech. Bylo to prostě o velkých tématech a částečně o značkách stran. To bylo vidět při vítězství sociální demokracie. Bohužel ta naše značka není tak zavedená, takže nezafungovala. A dopadli jsme ve volbách špatně.

Pětiprocentní hranici jste neprolomili ani na Břeclavsku. Čím si vysvětlujete, že ani zde by evropští demokraté nezasedli do pomyslného zastupitelstva?
My jsme v Břeclavi získali patnáct procent, ve správním odvodu Břeclavi sedm procent. S výsledkem na Břeclavsku jsme tedy spokojeni. Zaměřovali jsme se hlavně na Brno, protože jsme věřili, že je to klíčové pro krajské volby. Nestavěli jsme kandidátku tak, abychom měli prvních šest lidí z okresu Břeclav. Snažili jsme ji postavit plošně, výsledek jednoho okresu nás nezajímal. Nicméně jak jsem říkal, hodně jsme se věnovali Brnu a taktéž Znojemsku a Hodonínsku, tam se to ale také neprojevilo.

Přiznáváte tedy, že jste svou politickou agitaci vedli špatným způsobem?
Kdyby se jen vědělo, jakým způsobem má být ta agitace vedena… Těžko říct, kde se stala chyba. Naše práce byla ale asi vedena špatně, protože jsme neuspěli.

Bude mít výsledek krajských voleb vliv na vaše další působení v politice? Už dříve jste se vyjádřil, že z ní hodláte odejít…
To, že nebudu kandidovat v roce 2010 na starostu Břeclavi, jsem oznámil ve své straně daleko před krajskými volbami. Krajské volby měly být vrcholem mé dosavadní politické kariéry, kdy jsem jako člen krajského zastupitelstva chtěl být co nejvíce platný pro město Břeclav. To se ovšem nepodařilo.