Karel Křivánek a Ivan Blaho. Oba jsou břeclavští zastupitelé. Před nedávnem získali práci v břeclavském muzeu a na zimním stadionu. Nová místa mají díky někdejším koaličním partnerům, z nichž jsou ovšem po posledních komunálních volbách opozičníci.

„Nebudu to nijak komentovat. Co se týče těchto záležitostí, obraťte se na mou nadřízenou,“ odvětil pouze Křivánek na otázku, jak místo získal.

Mnohem sdílnější byl druhý břeclavský zastupitel. „Je pravda, že jsem od města dostal nabídku pracovat v příspěvkové organizaci,“ sdělil Blaho, který nevidí důvod, proč by si koalice tímto měla kupovat opoziční zastupitele. „Koalice má jistých svých patnáct hlasů proti dvanácti opozičním. Nemají důvod si někoho kupovat,“ dodal Blaho.

Při veřejných jednání zastupitelů podle svých slov v tak zásadních věcech, jakou je například prodej pozemků bývalého cukrovaru, nevybočoval z řady tím, že by hlasoval jinak než jeho straničtí kolegové.

Potvrdil to i předseda a mluvčí klubu břeclavských sociálních demokratů Oldřich Ryšavý. „Hodnotíme podle skutků. Ivan Blaho ani Karel Křivánek hlasují v souladu s myšlením opoziční strany. O věci, kterou zmiňujete, jsme se samozřejmě bavili, ale je to naše záležitost, kterou nechceme řešit přes noviny,“ vysvětlil Ryšavý.

Získání míst v příspěvkových organizacích města může nicméně podle něj vyvolávat dojem jakéhosi kupování jejich hlasů. „Je to otázka jejich svědomí,“ uvedl předseda klubu břeclavských sociálních demokratů.

Břeclavský starosta Dymo Piškula naopak v této souvislosti rázně odmítá jakékoliv domněnky o nekalých praktikách vedení města. „Na jejich hlasování je zřejmé, že nic takového není pravda,“ podotkl starosta.

Blaho podle Piškuly už dříve dělal ředitele zimního stadionu a břeclavský výtvarník Křivánek jen dostal prostor k tomu, aby ukázal, jak se má ve městě dělat kultura. Co se kulturního vyžití v Břeclavi týče, byl totiž právě Křivánek jedním z největších kritiků radnice. „Břeclavští hokejisté zase postoupili do druhé ligy, takže hokej potřeboval posílit,“ řekl na vysvětlenou, proč město zaměstnalo Blaha.

Piškula se také brání úvahám, že by se jeho strana Pro-region a Evropští demokraté chystala zajištěním míst oběma mužům na nadcházející komunální volby. Sociální demokraté totiž mají v celostátním měřítku nejlepší preference. „Už jsem několikrát řekl, že ve volbách, které budou za dva a půl roku, nebudu kandidovat. Určitě si tedy nebudu takto kupovat hlasy,“ řekl břeclavský starosta.