Šinout si to středem města v dobrém rozpoložení s lahví oblíbeného moku nebo otevřít pivní plechovku na pěší zóně? Od prvního ledna se vám může podobné faux - pas pořádně prodražit.

Břeclav se totiž přidala k několika dalším městům v České republice, které vyhláškou zakazují pití alkoholu na veřejnosti. Porušení městské vyhlášky přitom není zrovna levnou záležitostí.

„Policista může dát dotyčnému na místě blokovou pokutu do výše až tisíce korun,“ vysvětlil tajemník břeclavské radnice Dalibor Neděla. „Nicméně sankce ve správním řízení se mohou vyšplhat až na třicet tisíc korun,“ upozornil, že lehkovážnost může pořádně provětrat peněženku.

Podle Neděly by měl tento druh zákazu vymítit problémy, které jsou s opilci například v okolí vlakového nádraží. „Nešlo o to mít nějakou prohibiční vyhlášku, ale o to, aby město mělo v ruce účinný nástroj, jak proti opilcům zakročit, je-li to potřeba. A občas to potřeba je,“ potvrdil tajemník.

Břeclavští, kteří jsou navyklí na veřejné promenády s lahví alkoholu, si však nemusejí úplně zoufat. Potírat pijáky budou městští strážníci jen na některých místech. Především v centru města, na autobusových zastávkách a v blízkosti škol a kostelů.

„Abych pravdu řekla, tak tento zákaz docela vítám, protože si myslím, že hlavně v nočních hodinách je v ulicích hodně opilců, kteří otravují slušné lidí,“ myslí si kupříkladu Jana Šromová, která do Břeclavi dojíždí za prací.

Městští zastupitelé nezapomněli na tradice. Ve dnech, které jsou všeobecně vnímány jako čas oslav – například Silvestr – se od vyhlášky upustí. Naprosto v klidu mohou být po celý rok návštěvníci zahrádek restaurací, hospůdek či kaváren.

„Na internetových stránkách města jsou uvedena místa a akce, případně čas, na které se vyhláška vztahuje. Asi nemá smysl zakazovat pití alkoholu na takových místech, kde se jeho konzumace předpokládá,“ nechal se slyšet Neděla.

Například městská policie si od vyhlášky slibuje, že „pročistí“ ulice od permanentních popíječů levných lihovin a krabicového vína. Strážníci počítají také s tím, že lidé, až se vyhláška zažije, sami na její porušování začnou upozorňovat.

„Samozřejmě je to pár dnů, co platí. Dokonce jsme ještě neřešili jediný případ jejího porušení. Ale myslím si, že Břeclavi může jen pomoci, třeba u vlakového nádraží bývají potíže s opilci časté,“ uvedl vedoucí městské policie Břeclav Zdeněk Herman.