„Docela levnou, jednoduchou a funkční ozdobou centra města by mohly být stojany s pitnou vodou, lidově zvané pítka. Je to standardní mobiliář ve všech větších nebo turisticky atraktivních městech nejen ve světe, ale i u nás. Proto si myslím, že v Mikulově by neměl chybět,“ píše ve svém příspěvku, který se objevil v diskuzním fóru na mikulovských internetových stránkách Jiří Kmet mladší.

Reakce tamějšího starosty Rostislava Koštiala na sebe nenechala dlouho čekat. „Je to velice zajímavý podnět, jehož uskutečnění prověřím. Myšlenkou se budu zabývat a hledat cestu k jejímu naplnění,“ napsal v reakci Koštial.

„Nápadu jsme skutečně naklonění. Je pravda, že se s pitnými fontánami setkávám především ve větších nebo zahraničních městech. Mikulov je však turisticky natolik vytížený, že by se něco podobného určitě vyplatilo,“ potvrdila také místostarostka města Žišková Vágnerová.

Cena za pítka podle ní asi nebude malá. „Těžko odhadovat, ale myslím, že to určitě půjde do desetitisíců korun,“ odtušila s tím, že by zřejmě stála na některých z turisty navštěvovaných mís­t.

„Napadlo mě, že bychom na toto téma mohli mluvit také s ředitelem regionálního muzea na zámku. V nejbližší době se totiž chystá obnova zámecké zahrady. Možná by se do projektu, který už je zpracovaný, mohly pitné fontány ještě doplnit,“ zamyslela se Žišková Vágnerová.

Podobná fontána s pitnou vodou by, jak říká, mohla stát také na mikulovském koupališti. „Všimla jsem si, že zařízení na vodu mají i na koupališti v Mistelbachu. Je to určitě dobrý nápad. Kdo chce, koupí si sladkou vodu, a kdo ne, jen se osvěží tou z fontány,“ popisovala místostarostka.

To ve Valticích se z veřejných pítek mohou nejen turisté občerstvit už od konce června. Dvě fontány s pitnou vodou tam vznikly spolu s dokončením obnovy náměstí. Lidé si vodu čepují buď do přinesených lahví či kelímků, anebo zkrátka do rukou.

„Jedno pítko se nachází při výjezdu z náměstí a druhé pak u školy. Jejich vybudování stálo dohromady necelých pět tisíc korun. Myslím si, že to není zase tolik. Pítka ještě nejspíš označíme cedulí s pitnou vodou, aby je turisté snáze našli,“ řekla valtická starostka Terezie Lvová.

Ta je přesvědčena, že se fontány s pitnou vodou ve městě už osvědčily. „Využívají je jak malí kluci, co si na ulici hrají, tak dělníci, kteří nedaleko náměstí pracují. Už teď ale také víme, že si k pítkům pro vodu chodí lidé z nedalekého domu,“ přiznala starostka, že někteří lidé mohou a zřejmě i budou pítka zneužívat.

IVA VALENTOVÁ
JIŘÍ ŠEVČÍK