Velké ochutnávání propukne v sobotu od dvou hodin odpoledne na louce pod zámkem. Vstup je zdarma. „Akce neustále nabývá na objemu. Vrací se sem jak pivní nadšenci, tak zástupci minipivovarů. Všichni vyzdvihují pohodovou a nekomerční atmosféru," řekl Petr Vlasák z odboru kultury břeclavské radnice, která akci pořádá.

Stejně důležité jako počet pivovarů je podle něj také to, že se jejich sestava neustále proměňuje a zůstává pestrá. „Když každý pivovar doveze jeden až dva druhy piva, byla by potřeba mít akci několikadenní, aby bylo možné všechny značky ochutnat. Na to ale pivovary myslí a berou si s sebou do stánků i lahvové pivo," poznamenal Vlasák.

Pod břeclavským zámkem nebude chybět ani pivo ze sousedního Moravského Žižkova. „Už se těšíme, loni jsme byli na festivalu v Břeclavi poprvé a musím říct, že to byla vážně dobrá akce. Má pro nás smysl se na ní představit. Je to šance ukázat se," uvedl jednatel žižkovského minipivovaru Ondřej Šraga.

Na festival s vůní piva se chystá i Šárka Dědičová z Tvrdonic. „Těším se hlavně na pivní speciály a pak taky na čepovaného Kance. Pokusím se je ochutnat úplně všechny. Samozřejmě mi taky udělá radost setkání s lidmi, které jsem dlouho neviděla," prozradila mladá žena.

Ochutnávku doplní také hudební program. Ten letos sází zejména na bluesovou muziku. Třetí ročník festivalu minipivovarů myslí ale i na zábavu pro rodiny s dětmi, kterou připraví břeclavská centra volného času Duhovka a Klubík. Lákají například na oblíbené dětské bubnování a řadu dalších aktivit.

Na programu budou rovněž komentované prohlídky Zámeckého pivovaru Břeclav nebo představení pivních lázní Vesnického pivovaru Ohrada ve Vískách. Ten nabídne k ochutnání i své pivo Bejček a Pacholek. „Chtěli jsme akci rozšířit i o dopolední program spojený s burzou pivních suvenýrů jako jsou podtácky, sklenice či etikety. Bohužel se festival setkal termínově s burzou v Brně, takže by se u nás sběratelé nesešli. Máme však alespoň další námět do budoucna," uzavřel Vlasák.