Na druhý ročník pivní přehlídky si tam nachází cestu davy lidí. V horkém dnu tomuto hořkému lákadlu odolávám. Jsou tu ale i další. Grilované selátko se také točí velmi ladně. A u prvního stánku U mlsného kocoura slečna z rychnovského pivovaru porcuje sýry. Něco se tím pivem přece „zalévat" musí.

Pozor na sluníčko

Čepují se ale i nealkoholické nápoje. Vždyť teploty se blíží třiceti stupňům Celsia.

„Slunce může být nebezpečné. Záleží, jak je kdo trénovaný. Někdo zvládne i deset našich desetistupňových Divočáků než se z něho jeden takový stane. Pro někoho jsou ale i dvě piva přes míru," usmívá se zástupce pivovaru z Moravského Žižkova Ondřej Šraga.

Po třech hodinách ale na stolech ani na trávníku nevidím nikoho, kdo by tam neležel z vlastní vůle. Válí se tam spíše spousty jízdních kol. Vypadá to, že do Břeclavi přijelo dost cykloturistů.

„Došlapali jsme z Brna. Jelo se nám dobře. Teď už ochutnáváme piva. To je ještě lepší. Snad zpátky nebudeme muset jet vlakem," směje se sedmadvacetiletý Ondřej Machek.

Se svými dvěma kumpány byli v Břeclavi i loni. Na nultém ročníku, jak říkají. Jsou zvědaví na nabídku malých pivovarů i na břeclavského Kance ze zámeckého pivovaru.

„Přijeli jsme i kvůli tomu. Zatím ale zkoušíme pivo od těchto „srdcařů". Je dobré, že to tu nekazí žádný velkopivovar," myslí si Machek, který si nemůže vynachválit hlavně pšeničná piva. Jsou prý ideální pro léto.

Bezové pivo

Pšeničnou dvanáctku jim nabízí třeba mikulovský Mamut.

Jeho spolumajitel Libor Ilčík je spokojený s organizací pivní přehlídky. „Je na dobré úrovni. Pořadatelé si dali záležet. Užíváme si to tu s lidmi i s kolegy. S některými se známe," říká Ilčík, který se před sluncem schovává ve stánku u pípy. Návštěvníky festivalu s nadsázkou lituje v tom, že pořadatelé jim nepřiobjednali mraky, které byly nad Břeclaví v pátek.

Za to ale pro ně připravil specialitu. Pivo míchané s bezem. Na jeho výrobu se používá výtažek z bezových květů.

Poučený se před odchodem rozhlížím po celém prostranství. To se zaplnilo. Lidi se baví. Hraje jim k tomu country hudba s tanečníky. Všude dokola se blýskají kelímky s „rezavou vodou" a „smetanovou čepicí".

PŘEMYSL SPĚVÁK