Počasí je až moc příznivé, všude jsou vidět žluté festivalové klobouky, sluneční brýle se také hodí. Na osvěžení pořadatelé připravili řadu stánků, kde čepují pivo ze Zámeckého pivovaru Břeclav, ale i speciály z osmi různých pivovarů. „Chutná mi dvanáctka Kanec. Jen je škoda, že čekání ve frontě zabere pěkných pár minut. Asi jim pivo moc pění,“ říká Michal Lišťák, který přijel s přáteli z nedalekých Velkých Bílovic.

Přímo pod zámeckou věží si rozložilo deku osm dívek. Je mezi nimi i budoucí nevěsta Kateřina Chramostová z Hodonínska. „Mám tady s holkami rozlučku se svobodou. Pivo moc nepijeme, jsme spíš na letní míchané koktejly,“ usmívá se mladá žena v červeném tričku se srdíčky na prsou.

Ona a její kamarádky jsou fanynkami kapely Rybičky 48, která je jednou ze šesti hudebních skupin vystupujících na hlavním pódiu vedle zimního stadionu. „To pivo je fakt dobrý,“ hlásí do mikrofonu frontman Jakub Ryba.

Muzikanti nezapomenou zařadit ani skladbu Slibuju, že nebudu pít. Obecenstvo se dostává do varu. „Zrychlíme, ne?“ dráždí zpěvák zaplněný areál.

Festival si užívá také Tereza Sedlářová s kamarádkou. „Je to tady super. Skákaly jsme v páté řadě, teď se jdeme osvěžit,“ povídá.

Pozornost upoutává příjezd bizarního šlapacího trojkola s komínem uprostřed. Veze i záchod, kdyby náhodou… Mobilní toalety však v areálu nechybí a jsou vhodně oddělené s patřičným soukromým.

Program je teprve v polovině, vystoupí ještě Dymytry, Mig 21 a Škwor. Téměř k nehnutí je na vedlejším nádvoří zámku, kde je další pódium. Zpěvák z Cocotte Minute se v jednu chvíli nechává davem nést na dveřích s nápisem WC.

Hudební show si lidé mohou užívat až do zhruba jedenácti hodin večer. „Zatím jde vše bez problémů,“ uvádí odpoledne mluvčí festivalu Eliška Windová. Počet návštěvníků zatím odhadovat nechce. „Určitě ale letos přišlo nejvíc lidí v historii Slavností břeclavského piva," myslí si. Loni jich napočítali zhruba pět tisíc.