V areálu mikulovského amfiteátru před diváky nastupují čtyři odvážné dívky. Představuje je promotér Tony. „Musíte bojovnicím pořádně fandit, ty čtyři minuty zápasu v kečupu jsou náročné,“ říká muž.

První dvojice vstupuje do bazénku. „Klouže to. Doufám, že se nezraníme,“ říká pozdější vítězka z Prahy.

Kečup stříká okolo a dívky po pár minutách připomínají postavy z béčkového hororu. Ve finále prohrává i přes úpornou snahu Šárka z Hodonína.

Tony láká do bazénku i diváky. „Pokud máte s partnerem či partnerkou nevyřízené účty, teď a tady je ta pravá chvíle,“ hlásí k davu.

Jako první se přihlásí Tomáš s Janou ze Vsetína. V kečupu se do sebe pustí rázně, ale na konci zápasu se oba smějí. Lidé jim aplaudují a pořadatelé dvojici po předání ceny navigují do sprch.

Program Mikulovského pivobraní je nabitý hudbou a doprovodným programem. Petr Robíšek z Hlohovce na Břeclavsku a jeho dva kamarádi ale přijeli hlavně za pivem. „Zatím jsme ochutnali asi deset druhů. Pijeme jedenáctky. Líbily se nám třeba Dalešice,“ povídá.

Festival nabízí přes 120 pivních speciálů z pětatřiceti pivovarů.

David Kříž z Hrušovan nad Jevišovkou stojí s kamarádem pod pódiem, kde se zrovna chystá zahrát skupina zakázanÝovoce. „Jsme jejich fanoušci. Hodně se těšíme ještě na kapelu Doga,“ připomíná, kdo dvoudenní hudební program zakončí. Vystoupily už třeba Alkehol nebo Wohnout.

Před úplným finále ještě lidé nasávají skladby hudební legendy Metallica. Tedy její revival verzi. Ukrajinská čtveřice Scream Inc. po nesměle zahrané světoznámé písni Nothing Else Matters ve druhé půlce programu "řeže" do kytar a publikum dostává do varu.

Podle odhadu pořadatelů si letošní Mikulovské pivobraní přišlo užít několik tisíc lidí.