Vedení Břeclavi si od toho slibuje pořádek místo zmatečného guláše, jednodušší pravidla pro řidiče či snazší kontrolu pro strážníky. Novinka s sebou nese také změnu v ceníku. Parkovné místy mírně podražilo.

„Dosud ve městě existovalo celkem devět tarifních zón, které se od sebe lišily jak cenou parkovného, tak také časem, do kterého bylo potřeba poplatek uhradit. Reforma systému je tak nevyhnutelná,“ zdůvodnila krok mluvčí radnice Ivana Solaříková.

V místech bývalého autobusového nádraží v Břeclavi vznikne několikapatrový a energeticky soběstačný parkovací dům.
VIDEO: Problém pro nový parkovací dům v Břeclavi? Majitel pozemku je s otazníkem

Parkovné se bude platit ve všední dny v časech od sedmi hodin ráno do pěti hodin odpoledne. V sobotu pak od sedmi hodin ráno do jedné hodiny odpoledne.

„V první, červené zóně, bude poplatek činit třicet korun na hodinu. Ve druhé, oranžové zóně, to bude patnáct korun za hodinu. Nově bude na parkovištích v této zóně možné bezplatné stání za použití parkovacího kotouče po dobu třiceti minut,“ popisovala mluvčí Solaříková.

Specifická pravidla pak má třetí, hnědá zóna. Jde o parkoviště pro dlouhodobá stání. Najít je lze například před vlakovým nádražím nebo na místě bývalého autobusového nádraží. 

Břeclavští mají od nového roku namísto devíti jen tři tarifní zóny na placených parkovištích. Systém má být jednodušší a přehlednější.Břeclavští mají od nového roku namísto devíti jen tři tarifní zóny na placených parkovištích. Systém má být jednodušší a přehlednější.Zdroj: Deník/Iva Haghofer

„Tady řidiči zaplatí padesát korun na čtyřiadvacet hodin, a to jak ve všední dny, tak o víkendu, mezi osmou hodinou ranní a šestou hodinou odpolední. I zde platí třicetiminutový limit pro parkovací kotouč. Výjimkou je pouze parkoviště u koupaliště, kde lze stát bezplatně po dobu sto dvaceti minut,“ upřesnila mluvčí.

Nový parkovací systém řidiče v Břeclavi překvapil. Většina těch, které Deník oslovil, o změně netušila. „Vůbec o tom nevím, nezaznamenala jsem to. Je ale pravda, že zde neparkuji pravidelně, spíš sem zajíždím výjimečně. Myslím si ale, že je sjednocení systému ku prospěchu. Určitě bude pro řidiče lepší orientovat se ve třech zónách než v původních devíti,“ reagovala třeba mladá řidička, která se představila jen jako Tereza.

Jak je to s platbami?

I nadále bude možné v Břeclavi na placených parkovištích uhradit poplatek jak v hotovosti v českých korunách, tak i prostřednictvím QR kódu přes aplikaci. Platba platební kartou možná nebude.

Měsíc leden má být podle břeclavských strážníků zkušebním. I proto, že dodavatelská firma teprve dokončuje přeznačování parkovišť, dodatkových tabulek a nahrávání správných dat do parkovacích automatů. Hotová by měla být ještě tento týden.

  • Redaktorka Deníku natáčela na parkovištích v Břeclavi
Zdroj: Deník/Iva Haghofer

Budeme zpočátku vstřícnější a benevolentnější. Přece jen si musíme na novinky zvyknout všichni. Aplikace EasyPark, kterou bude možné využívat v rámci celé Evropy, by měla být nainstalovaná ve druhé polovině měsíce. Ulehčit by měla platby především zahraničním návštěvníkům,“ zmínil velitel místních strážníků Stanislav Hrdlička.

I on si s kolegy od nového systému slibuje především zpřehlednění plateb jak pro řidiče, tak i pro kontroly. „Vždyť devět tarifních pásem neměla ani Praha. A k tomu ještě rozdílné provozní doby. Co se orientace týče, bude současný nový systém bezesporu daleko lepší,“ je přesvědčený velitel.

Podívejte se na rozhovor s fotbalistou Pálavy Mikulov Filipem Navrátilem. Celý jej najdete ve spodní části článku.
HOST DENÍKU: Kdysi snil o Barceloně, teď chce Navrátil postup s Mikulovem

ZMĚNA V PARKOVNÉM NA PLACENÝCH STÁNÍCH V BŘECLAVI

  • ve všední dny se platí od 7.00 do 17.00, v sobotu pak od 8.00 do 13.00
  • nově fungují v Břeclavi tři zóny – červená, oranžová a hnědá

Červená zóna

  • 30 Kč za hodinu stání

Oranžová zóna

  • 15 Kč za hodinu stání, zdarma je pak prvních 30 minut s parkovacím kotoučem

Hnědá zóna

  • parkoviště pro dlouhodobá stání 
  • 50 Kč na 24 hodin stání, platí se ve všední dny i o víkendu mezi 8.00 až 18.00
  • zdarma je prvních 30 minut s použitím parkovacího kotouče
  • výjimkou je parkoviště u koupaliště, kde lze stát bezplatně po dobu 120 minut