Železniční doprava na trati Vranovice – Pohořelice totiž letos podle všeho končí. Od nového roku ji nahradí autobusy.
„Byli jsme ujištěni, že zrušené vlakové spojení bude plně nahrazeno autobusovou linkou. Každá z těchto variant má své výhody i nevýhody. U autobusů by bylo nespornou výhodou zřízení více zastávek. Například ve Vranovicích na ulici Lipová, v Pohořelicích v průmyslové zóně nebo na vlakovém nádraží. Další dvě zastávky jsou zatím v jednání,“ přiblížil aktuální situaci vranovický starosta Jan Helikar.

Více autobusových zastávek a častější frekvenci spojů by sice Vranovičtí přivítali, ale s nárůstem autobusů by obec musela řešit i nemalý problém. „Naše obec není připravena na zvýšený počet autobusů a aut v bezprostřední blízkosti vlakového nádraží. Naprostý nedostatek odstavných ploch však obec nemůže řešit bez součinnosti s Jihomoravským krajem. Všechny okolní pozemky jsou ve vlastnictví Českých drah a Lesů České republiky,“ dělá si starosti Helikar.

Nostalgii tedy střídá naděje plynoucí ze zvýšené frekvence slibovaných autobusových spojů a většího počtu zastávek. Každopádně už nyní si někteří rodiče udělali čas na výlet se svými ratolestmi a svezli je letitou lokálkou.

„Za chvíli to už bude jen historie, museli jsme se ještě svézt,“ potvrdila Irena Benadová, která absolvovala trasu se svou dvouletou dcerou. Vranovičtí už nyní uvažují o společné poslední jízdě lokálkou, která by se podle iniciátorů mohla konat koncem roku.