Finanční úřad pro Jihomoravský kraj argumentuje tím, že dosavadní způsob hotovostních plateb je neefektivní. A nepříliš bezpečný. „Platby daní na pokladnách finančních úřadů jsou nákladné a také rizikové," potvrdil zástupce ředitele tohoto úřadu Prokop Pospíchal.

Správní poplatky ale budou pracoviště v Hustopečích a Mikulově, na rozdíl od daní, přijímat dál. „Lidé mohou na pokladnách platit poplatky za pokuty nebo nedoplatky za daňovou exekuci," jmenoval konkrétní příklady Pospíchal.

Daně mohou poplatníci zaplatit na poště. Složenkou. Její cena však začíná na téměř třiceti korunách. Při platbě částky vyšší než pět tisíc už zaplatí plátce o deset korun víc. Nad padesát tisíc se pak poplatek za poštovní poukázku navyšuje o šest korun s každými dalšími deseti tisíci.

Zaplatit lze také na některé z dalších poboček finančního úřadu v okolí, například v Břeclavi nebo Brně. Podle Pospíchala je ale nejlepším způsobem bezhotovostní převod.

Větší podnikatelé rušení pokladen neřeší. „V dnešní době platím vše elektronicky, ale menším podnikatelům to určitě přitíží," zamýšlel se třeba Josef Ševčík, který provozuje v Mikulově hotel.

Kolik lidí zrušení daňových pokladen postihne, se teprve ukáže. „Myslím, že některým místním živnostníkům to situaci ztíží. Kolik jich bude, ovšem nedokážu říct," reagovala hustopečská starostka Hana Potměšilová.

Bez daňové pokladny zůstane od příštího týdne i dalších sedm pracovišť finančního úřadu v kraji. Úplného zrušení poboček v menších městech se ale podle Pospíchala nemusí lidé zatím obávat.


LENKA NEJEDLÍKOVÁ