Na recepci Polikliniky Břeclav lidem trpělivě vysvětlují, že od nového roku jsou zrušené pouze poplatky za pobyt v nemocnici. Ty regulační třiceti a devadesátikorunové však stále platí.

„Celý týden sem lidi chodí a ptají se na to. Myslí si, že už u lékaře nemusí platit žádné. Neví, na čem jsou. My je o situaci informujeme třeba i přímo na platebních automatech," uvedla včera tamní recepční, která si ale nepřála zveřejnit své jméno.

S rozhodnutím Ústavního soudu o zrušení stokorunových poplatků za pobyt v nemocnicích či léčebnách se musí popasovat i v břeclavské nemocnici. „Naši pacienti problematiku poplatků většinou dobře znají. Při přijetí k hospitalizaci jsou ještě informováni i personálem oddělení," sdělila mluvčí nemocnice Radomíra Schweitzerová.

Chybějící miliony

Ředitelku břeclavské nemocnice Janku Bambasovou více trápí hospodářský dopad výpadku příjmů ze zrušených poplatků. „Poplatky za hospitalizaci tvořily v průměru dvě procenta ročních příjmů nemocnice. I když se to jeví jako malé číslo, ve finančním objemu se jedná o několik milionů korun, které budou určitě chybět v provozních prostředcích," nechala se slyšet Bambasová.

V řeči čísel: za rok 2013 přijali k pobytu v břeclavské nemocnici asi jednadvacet tisíc pacientů. Na pobytových poplatcích vybrala nemocnice asi deset milionů korun.

Hodnocení lidí nemusí být v záležitosti poplatků tak jednoznačné, jak by se mohlo jevit. Ne všichni jsou hned pro jejich zrušení. „O změně u poplatků víme. Přestože jsem důchodce, moc se mi to nezdá. Myslím, že není nic špatného na tom, když se zrovna za takové služby platí. Ani ta třicetikoruna u lékaře není nic hrozného," překvapil Antonín Záklasník z Nových Mlýnů.

Zástupy dlužníků

I když už jsou poplatky za pobyt v nemocnici zrušené, zdravotnická zařízení v mnoha případech stále trpělivě vymáhají dlužnou částku za tuto službu.

Podle Schweitzerové dosud chybí břeclavské nemocnici jen za uplynulý rok celkem asi 210 tisíc korun od 535 dlužníků. „Pohledávky za neuhrazené poplatky a jejich vymáhání samozřejmě pro nemocnici znamenají zvýšenou administrativní zátěž," prohlásila mluvčí.

Břeclavskému deníku poskytla včera i aktuální výši celkového dluhu za pobytové služby. Neuhrazené poplatky nemocnici za hospitalizaci činí bez několika tisíc korun půl milionu.

A počet dlužníků? Ten se dle údajů nemocnice blíží tisíci.