„Zatím jsem s tím nikdy žádný větší problém neměl. Na všech místech, kde jsem to potřeboval, jsem až na pár výjimek mohl kartou z účtu vždy zaplatit," zamýšlel se Beran, který pracovně jezdí do řady evropských zemí.

Pokud by ale vyrazil jen s platební kartou poznávat krásy okolí pár kilometrů od domova, na mnoha místech by neuspěl. Bez hotovosti by si například neprohlédl valtický zámek ani se neosvěžil na koupališti v Hustopečích.

Ve valtickém zámku by sice chtěli platební terminály zavést už letos, ale potýkají se s technickými problémy. „Vše už máme připravené. Je však ještě potřeba připojení k internetu. Být on-line v historické budově, kde jsou stěny tlusté metr a půl a navíc se do nich nesmí ani vrtat, není snadné," posteskl si kastelán zámku Michal Tlusták.

Zaplatit kartou bude ve Valticích v budoucnu možné vstupné na prohlídku zámku. V přilehlé bylinkové zahradě nebo v loveckém zámečku Randez-vous se ale změny v placení nechystají. Poptávka po bezhotovostní platbě je tam podle kastelána zanedbatelná. Navíc se asi dvě stě metrů od zámku nachází bankomat.

Na zákazníky s kartou nejsou připravení ani na většině koupališť v regionu. Třeba v Hustopečích na plovárně se tímto způsobem nedá zaplatit ani u vstupu, ani v žádném stánku s občerstvením. Podle vedení koupaliště to tak zůstane i nadále.

V lednickém zámku i v kempu Merkur v Pasohlávkách na návštěvníky, kteří s sebou po kapsách nechtějí nosit vysoké obnosy, naopak myslí. Cena rodinného vstupného se totiž při prohlídce celého zámku může blížit až k tisícikoruně. A týdenní ubytování v kempu vyjde pro rodiny ještě mnohem dráž.

„Placení kartou je u nás možné už asi pět let. Využívají ho v hojné míře hlavně cizinci, kteří tak nemusejí měnit peníze. Už ale i většina Čechů dostává výplatu přímo na účet a vyžadují tuto službu čím dál častěji," všimla si kastelánka lednického zámku Ivana Holásková.

Ale i v Lednici si musí turisté s prázdnými peněženkami mnohá lákadla nechat ujít. K virtuálnímu placení je totiž potřeba připojení na internet. To ale chybí v zámeckém parku u minaretu, v Janově hradě i u přístaviště. Výšlap na šedesát metrů vysokou věž, prohlídka umělé zříceniny ani plavba po Dyji tedy nejsou bez hotovosti možné.

„Zákazníci se ale po platbě kartou ptají jen výjimečně. Nechceme za plavbu žádnou vysokou částku, takže problém s tím nebývá. Navíc od cizinců bereme eura," objasnil jednatel 1. Plavební společnosti Jaroslav Martinek.

Bezhotovostní platby považuje za samozřejmost i Marcela Čáslavová z pasohláveckého kempu Merkur. Fungují u nich už téměř deset let. V okolí areálu totiž není žádná směnárna ani bankomat. Z mnoha restaurací v kempu ovšem platební kartu berou pouze dvě.

JANA LANGOVÁ