Další slova mě ale rychle vrací zpět do reality. „To je tvrdé, nekompromisní," komentuje „mlátičku" pod sebou bojovník s mikrofonem na pódiu. Drsná skupinová bitva mladé sportovní disciplíny 
s názvem Středověký kontaktní boj končí vítězstvím Krtečků. Na odchodu ještě zaslechnu, že do boje se chystají Prdelky. Taky stokiloví.

Pivo a kaskadéři

Je sobota krátce po poledni 
a v pasohláveckém kempu Merkur začíná hlavní část programu Euro Bike Festu. Třídenní akce plná adrenalinu, hudby a zábavy přilákala do největšího kempu v České republice tisíce motorkářů 
z řady zemí. „What's the time, please?" překvapí mě uprostřed davu dívka, která je oblečená kompletně v koženém. Místo lovení anglických slovíček v paměti raději natahuji ruku s hodinkami.

Kempem se rozléhá řev motorů, někteří motorkáři přejíždějí z místa na místo. S helmami si nikdo moc hlavu neláme. Další účastníci srazu se procházejí většinou s pivem v ruce mezi stovkami motorek s českými, slovenskými, rakouskými, ale i dalšími značkami. Čas od času se u některého z krasavců na dvou kolech vytvoří diskutující hlouček.

Na pěknou mašinu se ráda podívá i Vlaďka Věžníková. „Na Euro Bike Festu jsem už popáté. Dorazili jsme ve čtvrtek, spíme pod stanem. Počasí zatím nebylo nic moc, ale jinak je to super akce. Je tu dobrá parta a skvělá zábava," pochvaluje si motorkářka z Brna. Taky v koženém.

Kousek dál potkávám Ladislava Buchtu z Břeclavi. „Přijel jsem s rodinou, bez motorky. Mám ji teď rozdělanou," usmívá se jeden z organizátorů tradičního srpnové motosrazu v Kosticích.

Pro pořadatele pasohlávecké akce, která se vypracovala na největší motofestival 
v České republice, má jen slova chvály. „Fakt se to povedlo, je to tady v pohodě. I lidí přijelo určitě víc než před rokem," hodnotí Břeclavan a prozrazuje, že do Merkuru teď jezdí častěji než dříve. Proč? Kvůli ojedinělému vleku na vodní lyžování a wakeboarding.

Nedaleko od nás si skupinka rakouských „motodědků" pochutnává na českém pivu. Ti už dnes evidentně nikam nepojedou. Stejně jako mladík, který si opodál „ustlal" čelem přímo na stole. Obávám se, že nestihne ani většinu sobotního programu. A že je na co těšit. K hlavním tahákům patří kaskadérské jízdy v nepřehlédnutelném Globu smrti – ocelové kouli o průměru šest metrů. A pak taky pestrá nabídka živých kapel. Jo, holky, pivo a mašiny…